Seurustelisitko itsesi vai vastakohtasi kanssa?
Jos sinulla olisi kaksi kumppanivaihtoehtoa:
1) oma itsesi (sama ulkonäkö, luonne ja arvot kuin sinulla)
2) täysin erilainen sinuun verrattuna
Kumman ottaisit?
Kommentit (12)
Kaipaan vähän haastetta eli en "oman itseni" kanssa.
Mutta arvot on tärkeät eli en täydellisen vastakohtani kanssa.
En ainakaan itseni, herranjestas sentään!
1.
Sitä en haluaisi että hän olisi näköiseni.
T. Rouhea nainen
Vastakohtani kanssa. Mulla on vähän taipumusta itteni ylentämiseen ja besserwisseryyteen. Oman itteni kanssa on hyvä olla, mut puolisona tällanen? Ei ehkä.
Olen parhaillaan etsimässä itseni kaltaista elämänkumppania. Tämän palstan mukaan vaadin kuulemma liikoja, kun joskus listasin toivottuja ominaisuuksia. Ihan tavallisena naisena pidän itseäni, mutta ehkäpä samoilla ominaisuuksilla varustettu mies on joku huippuharvinainen löytö.
Minähän jo seurustelen itseni kanssa ja olen onnellinen.
Jos mä oisin sä kyl mäkin oisin mun kaa
Täysin samanlainen kuin mä ja täysi vastakohtani olisi molemmat huonoja vaihtoehtoja. Olisin mieluummin yksin. Samanlaista pitäisin ärsyttävänä ja ällöttävänä. Erilaisen kanssa taas ärsyttäisi törmätä aivan vastakohtaisiin mielipiteisiin, erilaiseen moraaliin jne.
Jos on pakko valita, otan mieluummin vastakohdan. Olisipa edes jotain yllättävää. Ehkä hän myös laajentaisi näkemyksiäni tai jotain.
Vierailija kirjoitti:
Jos mä oisin sä kyl mäkin oisin mun kaa
Mut jos sä oisit mä niin sit mä oisin sä
Koska vastakohtani olisi energinen, touhukas, siisti ja mielliyttämisenhaluinen kun itse olen laiska, vetämätön, sotkuinen enkä piittaa muista niin kyllä minä sellaisen voisin ottaa