Miehen ystävätär
Miehelläni on jonkinlainen ystävätär. Tiedän naikkosen olemassaolosta, mutta koskaan häntä ei ole esitelty minulle. Ei mieheni eikä sen puoleen tämä naikkonen ole tehnyt elettäkään että minä tutustuisin naiseen.
Asia jotenkin ärsyttää minua. Joka kerta kun yritän ottaa asian puheeksi , mieheni saa hepulit ja haukkuu minut pystyyn.
Mikä tää homma on?
Kommentit (10)
Me naiset suostumme kaikenlaisiin kuvioihin näköjään... Kannattaa ottaa kissa pöydälle. Mieshän ei sitä tee, mutta en minä ainakaan lähtis tollasiin setteihin.
Alunperin asia paljastui minulle kun näin miehen kalenterimerkinnän tuon naisen nimellä. Kysyin kuka hän. Tämän jälkeen on tullut vain ihmeellisiä selitelmiä. Ainakaan facekavereita eivät ole.
Sinänsä tuntuu oudolta että minulle vihotellaan ? Kysyn kysyn ja kysyn, en vain saa vastauksia.
Yhdessä oltu 4 vuotta.
Ap
Pöhlö ei se ole mkään naikkonen. Hän on miehesi kaveri, kaveri, kaveri selkis. Mullakin on miespuolinen kaveri eikä ole syntynyt traumoja kotona. En tosin tapaa kaveria kuin harvoin ja päivällä. Turhaan oot mustis.
Mulla on miespuolinen ystävä, jota joudun tapaamaan satunnaisesti hänen naiseltaan salaa. Välillämme ei ole koskaan ollut mitään romanttista, eikä tule, meitä yhdistää työ ja se, etteivät kumppanimme ymmärrä työn aiheuttamaa stressiä. Molemmilla myös mustasukkaiset kumppanit, ja myös tästä puhumme. Saamme satunnaisista keskusteluistamme voimaa jaksaa arkea ja tsemppaamme toisiamme myös suhteissamme.
Itse yritän aina ajatella asioita ystäväni naisen kautta, jos mies avautuu parisuhdeongelmista, niin tsemppaan sitten.
Näemme lounaalla ehkä kerran kahdessa kuussa ja päiväaikaan, naiselleen mies kertoo käyvänsä bisneslounaalla, mutta muuten sitten messengerissä vaihdetaan ajatuksia.
Oma mies ei ole niin mustis, että tarvitsisi salailla lounaita, mutta kerran olen tavannut tämän ystäväni naisen. Sai ihme kohtauksen kun teimme yhdessä töitä, alkoi kiukutella miehelle (on tätä aika paljon nuorempi) ja ainakin itselleni tuli vähän myötähäpeä. Koin myös loukkaavaksi, että hän kohdisti vihansa suoraan minuun, vaikka olin työtehtävässä ja hän häiritsi diivailullaan mun työtä. Silloin piti kyllä ihan sanoa miehelle, että seuraavalla kerralla en halua mun työajan venyvän sen takia, että tyttöystävä alkaa kiukuttelemaan, etenkään kun ei liittynyt koko duuniin.
Ystäväni haluaa kuitenkin olla tän rakastamansa naisen kanssa yhdessä, joten en sano ystävälleni edes kiertoteitse, että hän ehkä ansaitsisi parempaa.
Ystävän tehtävä ei ole rikkoa, vaan tukea. On silti surullista, että naispuolisia kavereita ei saisi olla.
Eihän ystävää tarvi salata ellei ole jotain salattavaa.
miehen suuttuminen kysymyksiin viittss että salattavaa on ja mies on valmis riskeeraamaan suhteensa sinuun mieluummin kuin kertomaan sinulle totuuden.
en jäisi katselemaan.
Jospa sinä oletkin se naikkonen, joka on tullut miehen ja naisen ystävyyden väliin? He ovat voineet tuntea vaikka kahdeksan vuotta, jopa kauemmin, mutta koska sinä olet sairaan mustis, niin mies ei ole halunnut ystäväänsä sinulle esitellä. Jos miehellä on tunteita naiseen, niin anna hänen mennä ihan suosiolla, sillä teistä kahdesta ei tule silloin yhtään mitään kunnollista. Jos taas nainen on miehelle ystävä ilman vetovoimaa, niin sehän on vain hyvä asia!
Minulla on pari hyvää miestä ystävänä ja vetovoimaa ei ole, mutta ystävyys on syvää. Toisen kanssa enemmän, toisen kanssa hieman vähemmän. Olen tuntenut molemmat jo ennen miestäni. Jos vetovoimaa olisi ollut, niin olisin varmasti mennyt naimisiin asti jo aikaa ennen miestäni, mutta koska olimme "vain" ystäviä, niin päätimme pysyä ystävinä. Ystävyys ei ole väärin.
Miksi nimittelet toista naikkoseksi? Ymmärrätkö sanan merkityksen? Sinulta on käytöstavat hukassa.
Melkein jo tekstisi perusteella toivoisin, että "naikkonen" iskisi miehesi sinulta kuljeksimasta.
Miksi nimittelet toista naikkoseksi? Ymmärrätkö sanan merkityksen? Sinulta on käytöstavat hukassa.
Melkein jo tekstisi perusteella toivoisin, että "naikkonen" iskisi miehesi sinulta kuljeksimasta.
Taisi keppi kalahtaa🤣
Oletteko olleet yhdessä kuinka kauan? Onko tämä nainen ollut kuvioissa ennen sinua, vai ilmestynyt nyt yhtäkkiä? Eikö mies ole halunnut kertoa edes miten ovat tutustuneet tms.?
Oletko kysellyt hänestä ihan normaalisti, vai niin, että sen voi tuntea syyttelynä?