Ettekö te urpot tajua, että yrityksen tavoitteena on tuottaa mahdollisimman halvalla ja myydä se mahdollisimman kalliilla!
Kommentit (2)
Tietenkin ymmärretään, mutta olisi kiva jos tämä ahne vatapuoli ymmärtäisi mitä itse tekevät. Aiheuttavat sortoa, työttömyyttä, pahaa oloa, ajavat ihmiset loppuun ja liksakin on mitä on jne ja silti he eivät ymmärrä itse mitä saa aikaan.
Wärtsilä pistää ulos 1200 tyyppiiä ja posti vaihteeksi pistää 200 tyyppiä. Sitten päättäjät ihmettelee ja luo pakkolakeja, että tippirahoilla pitäisi lähtee tekee työtä yhteisen hyvän eteen mistä itse ei hyödy yhtään mitään. Ymmärrys puoli on aina ollut kansalaisten hallussa täydellisesti, mutta se mikä kusee on päättäjät ja sijoittajat ja johtohenkilöt., heillä se ymmärrys on hakusessa ja luulis niinkin korkeassa asemassa olevien ymmärtävän sen asian. Se, että ihmisiä pistetään pihalle niin se on normi kansalaisen vika. Siihenkin piti ihan erikseen tehdä laki, kun on työtön mihin itsellä ei ole mitää osaa eikä arpaa. Johtaja tekee päätöksen ja nostaa isot hillot ja syyllinen on normi veronmaksaja, kun johtaja ahneena haluaa nostaa enemmän rahaa itselle.
Onneksi en ole työtön ..............................................VIELÄ.
Kyllä. Ja yhteiskunnan tehtävä on asettaa sille rajat ja valvoa että niistä ei livetä. Myös kilpailun täytyy toimia, ettei monopoliasemaan päässyt yritys voi rahastaa luokattomalla tuotteella.