Kumpaan näistä ammateista mun kannattais hakea?
Kommentit (8)
Vastasin sairaanhoitaja, vaikka en tunne taustaasi. Arvostan hoitoalan ihmisiä todella paljon. Tähän mennessä en ole ikinä tarvinnut lentoemännän palveluja, mutta toki raskas työ sekin
Sh 3,5v ja lentoemo 4-8 viikkoa. Ehdit loistavasti suorittaa nuo molemmat tutkinnot ja suosittelen lämpimästi. Nuo periaatteessa täydentää toisiaan vaikka onkin ihan eri työ. Sairaanhoitajan tutkinnosta suuri hyöty lentoemäntänä ja toisaalta molempiin ammatteihin vaaditaan soveltuvuutta vuorotyöhön ja epäsäännöllisiin työaikoihin, tosi erilaisiin ihmisiin täytyy sopeutua ja ihmisläheisiä töitä molemmat. On iloa ja haasteita. Sosiaalista luonnetta tarvitaan ja hyvät vuorovaikutustaidot.
Vaikea sanoa noilla lähtötiedoilla :D Itseäni kiinnostaisi matkustelu vaikkeivät lentoemännät tietenkään ehdi aina mitään nähdä kohdemaassa, mutta ajatuksena kuitenkin. Toisaalta jos haaveissa on vaikka lapsia niin sh-työ on arjen kannalta aika paljon näppärämpi eikä yhtään huono. Voithan ensin lennellä ja sitten kun riittää, opiskella sh:ksi?
Lentoemo!
Mä en pääse ku oon liian pitkä :'D
Hakisin lentoemännäksi ja aionkin hakea.
T: sh-opiskelija