yksin asuvat sinkut, mihin palkkanne menee?
Kuinka paljon elämiseen, kuinka paljon asumiseen ja kuinka paljon säästöön?
Kommentit (13)
-Asumiskulut 445e/kk
-Ruoka n. 300e/kk
-Harrastusmaksu 70e/kk
Lopusta n. 2000 eurosta laitan säästöön n. 1000e ja loput menevät harrastusvälineisiin, vaatteisiin, kauneudenhoitoon ja matkusteluun.
Asuminen 400e kk.
Ruoka 2-400 e kk.
Säästöt 400e kk.
Joskus vaatteita tai kauneustuotteita. Matkustelen pari kertaa vuodessa.
Asumiskulut 500, ruoka 300-400e riippuen onko pihvikausi vai mitä syö enemmän. Harrastuksiin 100-200e/k.
Auton osamaksu 400e/k plus vielä vakuutukset yms. Säästöön 1000-1500 riippuen onko reissannu missää.
Vierailija kirjoitti:
-Asumiskulut 445e/kk
-Ruoka n. 300e/kk
-Harrastusmaksu 70e/kk
Lopusta n. 2000 eurosta laitan säästöön n. 1000e ja loput menevät harrastusvälineisiin, vaatteisiin, kauneudenhoitoon ja matkusteluun.
Nyt kyllä vähän kadehdin sun palkkaa :).
T. Nro 3 - netto 1400.
miksi sinkut? Miksi parisuhteessa oleva yksin asuva ei käy? Ei mulla ainakaan mee sen enempää tai vähempää rahaa nyt kun mitä meni sinkkuna.
Säästöön 200 euroa
Vuokraan, veteen ja sähköön 560 euroa
Ruokaan 100-200 euroa
Kosmetiikkaan ja vaatteisiin n. 50 euroa
Lemmikeihin 60 euroa
Asumiseen menee 550 e. Vuokran jälkeen jää sata euroa "elämiseen" eli muihin pakollisiin laskuihin ja ruokaan. Säästöön ei jää mitään. Yritän olla nostamatta lisää lainaa. Sitä on jo kahdeksan tonnia. Opiskelu ei aina kannata, varsinkaan jos ei koulutusta vastaava työpaikka ole selviö.
Nettopalkka 1600e
Asumiseen menee n. 850e. Loput omaan ja lemmikkien elämiseen. Säästäminen on aika vaikeeta näillä tuloilla.
Vierailija kirjoitti:
Asumiseen menee 550 e. Vuokran jälkeen jää sata euroa "elämiseen" eli muihin pakollisiin laskuihin ja ruokaan. Säästöön ei jää mitään. Yritän olla nostamatta lisää lainaa. Sitä on jo kahdeksan tonnia. Opiskelu ei aina kannata, varsinkaan jos ei koulutusta vastaava työpaikka ole selviö.
Kesän töistä ei juuri jää mitään säästöön ja sekin vähä menee sitten muiden elämisen kulujen kattamiseen opiskeluaikana. Osa-aikainen työskentely ei tällä hetkellä oikein onnistu opintojen ohella, joten ei ole säännöllistä tulonlähdettä pienten tukien ohelle.
Asumiseen tonni, ruokaan varmaan lähes tonni, koiraan 100-200, peruslaskuihin pari sataa, bensaan huntti, vaatteisiin pari sataa, kehonhuolto 100-200, kosmetiikka ja lisäravinteet 200, muut tarpeen mukaan. Säästöön jää tai ei jää, ainakin lainanlyhennyksen verran.
Netto n. 2000€, siitä
Asuminen 300
Ruoka ym 300
Auton kulut 150
Asuntolaina 850
"Säästöön" 400 = teoriassa, käytännössä annan aikuisille lapsille tai matkustan,
MUTTA lasken asuntolainan lyhennykset säästämiseksi - sehän kartuttaa omaisuuttani!
- Vuokraa, veteen ja sähköön n. 520 €/kk
- Muihin laskuihin n. 50 €/kk
- Ruokaan n. 300 €/kk
- Harrastuksiin 40 €/kk
- Lemmikkiin n. 20-30 €/kk
- Kosmetiikkaan ja vaatteisiin n. 50 €/kk
- Julkisiin/bensoihin auton ollessa lainassa n. 20 €/kk
Säästöön ei ole jäänyt toistaiseksi mitään. Tietysti ruuissa olisi voinut säästää ja olla ostamatta uusia vaatteita, mutta olen ollut vähän huono suunnittelemaan rahankäyttöä. Nyt tulojen vähän noustua tavoitteena laittaa edes 100 €/kk säästöön.
Asuntolaina+vastike 650€
Ruuat 200-300 €
Laskut n. 100 €
Säästöön/osakkeisiin 300-400 €
Loput säästöön tai humputteluun :)
Palkka nettona 1800 €
Asumiseen n. viidesosa, säästöön toinen viidesosa, ja loput "elämiseen". Matkailuun lähinnä.