Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko ammattitutkinnosta hyötyä?

Vierailija
16.01.2019 |

Kolmenkympin kriisiä kaiketi pukkaa ja haaveilen alanvaihdosta. Tällä hetkellä olen kotiäitinä ja pelkkä ajatus vanhoihin töihin paluusta ja työaikojen muistelusta saa aikaan ahdistuskohtauksen. Olen myös kirjoilla yliopistossa, mutta koen, että akateeminen maailma ei sovi minulle ja olen alun perinkin päätynyt yliopistoon vain ympäristön painostuksesta.
Löysin sattumalta kiinnostavan ammattikoulutuksen, mutta minuun on kyllä iskostunut syvään ajatus siitä että amis on automaattisesti jotenkin huono ja epähyödyllinen.
Haaveilemani ala on ehdottamasti tulevaisuuden kehittyvä ala, ja epäilyttääkin, että riittääkö pelkkä toisen asteen ammattikoulutus takaamaan työpaikkaa kovasti kilpaillulla alalla?
Oletteko te ammattitutkinnon aikuisina hankkineet olleet tyytyväisiä koulutukseen ja myöhempään työtilanteeseen?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En suosittele ainakaan hoitoalaa.

Vierailija
2/2 |
16.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse oon käynyt sekä amk- että ammattitutkinnon, ja jälkimmäisellä sain töitä heti. Kun taas ammattikorkeakoulun jälkeen olin yli vuoden työttömänä ennen kun löytyi työ mikä ei edes vastannut tutkintoa... Todellakin siis tekee, toki itsestä ja alasta kiinni myös. Mullakin on hankala ala työllisyyden kannalta mutta saanut silti töitä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla