Peukutusketju: Mitä haluaisit kieltää?
Suomi on kieltojen ja sääntöjen luvattu maa. Jos joku epäkohta mietityttää, moni haluaa ratkaista ongeman kieltämällä sen. Esimerkiksi tupakointi tai lomalennot.
Niinpä kysyn, mitä sinä haluaisit kieltää tai vähintäänkin saatavuutta heikentää ja verotusta korottaa? Peukku ylos, jos olet samaa mieltä ja alas, jos et kannata asian kieltämistä.
Ensimmäinen vaihtoehto mainitsemani tupakointi.
Kommentit (62)
Yö-orkesterin "musiikin" ja Suvi Teräsniskan.
Tupakoin, mutta siitä huolimatta haluaisin kieltää tupakoinnin kaikkialla, missä se haittaa muita ja missä tupakoitisjat ei tajua, ettää he ovat väistövelvollisia.
Esimerkkinä bussi-, ratikka- ja junapysäkit.
Suoraan yksittäiseen ihmiseen kohdistúvan mainonnan, jos henkilö ei ole erikseen antanut siihen lupaa. Tämä koskisi myös puhelinmyyntiä.
Eli nykyäänhän henkilö voi kieltää puhelinmyynnin. Mutta tämän myötä asia menisi toisinpäin, eli jos henkilö ei ole antanut lupaa puhellinmyynnille niin hänelle ei saa soittaa.
Haluaisin kieltää sen hirveän ulinan, jota kauppakeskuksissa ja suurissa marketeissa soitetaan "taustamusiikkina".
Koirien uloiluttamisen lasten pulkkamäessä.
Siis ylivoimaisesti suurin osa koirien uloiluttajista on fiksuja ja ei tee tuota. Mutta aina on muuta ihmetapaus joukossa.
Kovalla soivan jonotusäänimusiikin soitti sitten mihin yritykseen tahansa. Meinasi pari päivää sitten tärykalvo revetä kun jonotin Mehiläisen työterveyden ajanvaraukseen.
Teinit ja nykynuoret. Eivät tee muuta kuin kulkevat kännykät naamassa kiinni ja nilkat paljaina.
Ihmisten luokittelun synnyinmaan tai ulkoisten ominaisuuksien perusteella, joihin heillä ei ole ollut mahdollisuutta vaikuttaa.
Turistit, jotka jäävät tänne pyörimään. Vieras alkaa haista, liian kauan oltuaan.
Kaikki muovit voisi kieltää sekä muovien myymisen ja hallussapidon.
Sotimisen. Jos johtajat eivät tule toimeen keskenään, ratkaiskoot asian itse muuten kuin vahingoittamalla viattomia ja särkemällä heidän omaisuuttaan.
Energiajuomat