En pysty leikkaamaan sipulia
Harmittaa koska sipuli on todella hyvää ja sopii monen ruuan kanssa. Tiedän, että normaalistikin sipuli kirvelee silmiä, mutta minulla se on pahempaa. Minulla silmät vuotaa pahasti, kirvelee todella kovaa, silmissä sumenee ja niihin sattuu. En vain pysty leikkaamaan sitä ja joudun aina pyytää miehen leikkaamaan, jos hän sattuu olemaan kotona kun teen ruokaa. Olisko jotain keinoa, jolla pystyisi vähentää noita oireita, että voisin leikata sipulit itse?
Kommentit (14)
Laita myös liesituuletin päälle, jos leikkaat siinä vieressä.
Suomeksi, sinulla on tylsä veitsi ja et osaa leikkaustekniikkaa. Terävällä veitsellä oikein leikkaamalla ei kirvele silmiä.
Sipulia myydään pakastepussissa valmiiksi pilkottuna. Toinen vaihtoehto on käyttää paahdettua sipulirouhetta, jota käytetään 1 rkl / 1 sipuli.
Laita uimalasit päähän tai osta pakastesipulia.
Upotaaa sipulit veteeen. Lähteee kuoret ja on paljoon helpompaaa.
Pakastesipuli on halpaa, käytän sitä. Yhtä laadukasta kuin normi sipuli.
Mä en ymmärä miksi mua ei sipulin leikkaaminen koskaan itketä ja toiset vollottaa useinkin.
Vesihana auki kun leikkaat ja sipulia ja kertakäyttöhanskat käteen! Ei sormet haise sipulille.
On semmosia leikkureita. Purkki, jossa on hirmu terävät terät, siihen sipuli sisälle ja pyöräytetään muutaman kerran.
Syö samalla purkkaa, se estää itkureaktion.
Just muuten tänään mietin että mä kyllä niin rakastan tuota mun sipulihaarukkaa jonka kiinasta ostin. Itkin kuoriessani, mutta pilkkominen huomattavasti lyhentyy, saa pientä palaa eikä tarvitse niin sipulin lähettyvilläkään olla eikä pelätä sormia leikkaavansa pilkkoessaan, joten siinä vaiheessa kyyneleet jäivät vähemmiksi. Käytän kyllä joskus pakastesipuliakin, mutta joskus se tuorekin on kivaa, varsinkin jos sen meinaa raakana syödä.
Vierailija kirjoitti:
On semmosia leikkureita. Purkki, jossa on hirmu terävät terät, siihen sipuli sisälle ja pyöräytetään muutaman kerran.
Mulla oli joskus, ja jostain syystä en tykännyt siitä sipulista laisinkaan. Mutta olisko sitten ollut kun paljon syön myös raakana, että sitten jotenkin reagoi siihen mössäämiseen.
Tuoreet sipuli aiheuttavat pahempia ongelmia kuin vähän vanhemmat, mutta sitä ei päältäpäin aina näe. Joku suositteli käsien huuhtelua kylmällä vedellä.