Missäpäin on liikkeellä influenssaa;/ korkeaa kuumetta?
Pojalla on toista päivää 39,5 - kuumetta.
Laskee lääkkeillä jonkin verran.
Onko nyt liikkeellä ihan kuumeilua vai jotain influenssaa?
Kommentit (25)
Saa kai sitä kysyä. Ja jos sulla ei oo mitään järkevää vastattavaa niin oo vastaamatta.
Ainakin Pääkaupunkiseudulla on epidemiaa.. alkaa yleensä just ennen joulua ja kestää maaliskuulle asti..
Espoossa, täällä.. vtu.. menee jo hermo. Korkea kuume, kurkku sekä pää kipeä. Lihakset jumissa heikotta safka ei maita. Influenssan oireet. En ottanut rokotetta. Räkä ei lennä lainkaan.
Espoossa myös. Keuhkot tukossa, korkea kuume, vilunväreitä, päähän sattuu, ruokahalu ja voimat nolla, nukkua voisi 24/7. Neljä vuorokautta tähän mennessä sängyn pohjalla.
ette mene töihin ja julkisiin tiloihin levittämään sitä influenssaanne
Vierailija kirjoitti:
ette mene töihin ja julkisiin tiloihin levittämään sitä influenssaanne
Mitä sekoilet, hullu. Ainakaan minä en jaksa mennä edes postilaatikolle. Ja terveysasemalle soittamani puhelun perusteella tämä ei välttämättä ole influenssa vaan jotain muutakin ärhäkkää virusta liikkeellä.
Meillä nyt lapsella neljättä päivää.
Korkea kuume 39,5, kuivaa yskää, päänsärkyä ja kipuja.
Mulla alkoi tänään. Heti korkea kuume, sama kuiva yskä, joka sattuu rinnassa niin ettei koskaan ennen..
myös niveliin sattuu.
Hollywoodissa nähtiin outo rokotteideen edistämis-tapahtuma Golden globe gaalasssa
palkinnonjaon yhteydessä:
https://www. i-n-f-o-w-a-r-s .com/watch-hollywood-pushes-flu-vaccines-in-bizarre-golden-globes-stunt/
Sunday’s Golden Globe awards show took a bizarre turn after the hosts released fake doctors into the crowd advocating for flu shots.
“Roll up your sleeves, Hollywood, because you’re all getting FLU SHOTS!” was the cue for the pack of “doctors” to approach the audience with faux injections.
Image: Hosts Andy Samberg and Sandra Oh sing “Shots! Shots!” to hype the injections
Golden Globes hosts Andy Samberg and Sandra Oh described the campaign as “fun and spontaneous” while shaming anyone who wanted to opt out of the stunt.
“If you’re an anti-vaxxer, just put a napkin over your head and we’ll skip you,” said Samberg.
Vierailija kirjoitti:
ette mene töihin ja julkisiin tiloihin levittämään sitä influenssaanne
Just kävin metrossa yskimässä
Meill ei sit ollutkaan influenssaa.. käytiin testeissä.
Mut ihan kamala tauti on. Kuumetta korkealla koko ajan.
Ei sitten kannattanut rokotusta ottaa...
Vierailija kirjoitti:
ette mene töihin ja julkisiin tiloihin levittämään sitä influenssaanne
En mene. Mutta voisin tulla käymään teillä.
En ota rokotuksia sillä olen perusterve. Silloin influenssasta selviää sen potemalla. Tuskin mukavaa, mutta tuollaisia turhia rokotuksia en ota ainakaan toistaiseksi.
Influenssan sairastamalla saa paremman ja pidemmän suojan kuin rokotteella. Tämä nyt riehuva tauti vaan ei taida olla influenssaa vaan joku vastaava ärhäkkä virus.
Pahin influenssaepidemia kai vasta tuloillaan. Tosin eihän se sitä poissulje, että pojallasi ei se voisi olla jo nyt. Ilman testiähän se ei selviä. Tosin voi olla myös ärhäkkä tavallinen flunssa. Paljon on sitä nyt liikkeellä, itsekin olen nyt viikon ollut kovassa flunssassa.
Vierailija kirjoitti:
Pahin influenssaepidemia kai vasta tuloillaan. Tosin eihän se sitä poissulje, että pojallasi ei se voisi olla jo nyt. Ilman testiähän se ei selviä. Tosin voi olla myös ärhäkkä tavallinen flunssa. Paljon on sitä nyt liikkeellä, itsekin olen nyt viikon ollut kovassa flunssassa.
Tai jos kuume on ainoa oire, niinkuin aloittajan viestistä ymmärtää, niin ei ole välttämättä flunssaa ollenkaan.
Voi herranjestas. Mitä väliä sillä on missä sitä tautia liikkuu?! Nyt vähän maalaisjärkeä käyttöön siellä. Voi olla normiflunssaa, mutta myös influenssaa (joka myöskin paranee pelkällä levolla). Käytä lastasi lääkärissä jos huolettaa.