Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Seurakunnat ovat aktivoituneet toimimaan kouluissa yhä enemmän:

Vierailija
21.12.2018 |

Seurakunnat ovat huolestuneet väkikadosta. Tässä esimerkkejä omasta kunnasta, kuinka seurakunta on aktiivisesti toimimassa koulussa.

- Joulujuhla on jumalanpalvelus, joka pidetään kirkossa. Muuta juhlaa ei järjestetä.
- Keväällä ennen kevätjuhlapäivää on kevätkirkko. Jälleen jumalanpalvelus, ilman vaihtoehtoista tapahtumaa.
- Seurakunta pitää kerran kuukaudessa aamunavauksen keskusradion kautta koko talolle. Pienemmille oppilaille parin viikon välein ja lähes tunnin mittaisena.
- Seurakunta järjestää oppilaille uskonnollisia konsertteja ja näytelmiä, jotka järjestetään koulupäivän aikana.
- Tämän lisäksi on vielä kinkereitä ja muita tapahtumia, joissa uskontoa harjoitetaan.
Opettajien joukossa on pieni mutta äänekäs klikki, jotka pitävät yhteistyötä hienona juttuna.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koulussamme on myös unohdettu kertoa, että uskonnon harjoittamistilaisuudet ovat kaikille vapaehtoisia... Niihinhän ei saa ketään pakottaa, vaikka henkilö kuuluisikin kirkkoon.

Vierailija
2/7 |
21.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitää olla itse klikkejä äänekkäämpi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Pitää olla itse klikkejä äänekkäämpi.

Jolloin leimaudut ikäväksi ja syntiseksi ateistiksi vanhoillisella seudulla...

Vierailija
4/7 |
21.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuo ei ole edes pahimmasta päästä. Entiseen kouluuni helari-apulaisreksi kutsui kaiken maailman lahkolaissaarnaajia. Tapahtumat esiteltiin esimerkiksi "tanssiesityksiksi" tai "luennoiksi" jostain yleisestä aiheesta. Salissa sitten koko totuus paljastui.

Vanhemmilla ei ollut mitään tietoa siitä, että esimerkiksi vapaaseurakunta kävi kosimassa yläkoululaisia toimintaansa.

Kouluissa voi olla kyse jostain ihan muusta kuin "suomalaisesta perinteestä", kun puhutaan uskonnon asemasta ja roolista.

Kaikkein paras olisi, että ihmiset hoitavat uskonnolliset menonsa vapaa-aikanaan. Ei muissakaan työpaikoissa tarvitse kesken hommien lähteä jumalaa palvomaan ja rukoilemaan tai herätyskokoukseen.

Vierailija
5/7 |
21.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up

Vierailija
6/7 |
21.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kantelupukki.fi

Oikeasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei yllätä. Jos kirkko joutuisi toimimaan vain omalla tontillaan, niin eihän siellä kävisi kuin tosiuskovaiset. Toki uskonto olisi silloin oikeampaa suhteessa Raamattuun.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme kuusi