Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mieheni ei ole tervetullut vanhemmilleni jouluna

Vierailija
13.12.2018 |

Tehdään parhaillaan suunnitelmia jouluksi uuden mieheni kanssa eikä sopua oikein löydy. Ongelmana ovat kaukana asuvat vanhempani, joidenka luokse mieheni ei ole tervetullut jouluna. Syypää asiaan olen minä sekä veljeni, jotka nuorena toimme perhejuhliin joka joulu ja juhannus uuden heilan. Nyt vanhempani haluavat viettää joulua oman perheen kesken ja lapset on tietenkin kutsuttu. Ymmärrän heitä täysin, onhan joulu ns perhejuhla.

Ehdotin miehelleni että mentäisiin ensin hänen vanhempiensa luo pariksi päivää, sillä mies näin haluaa. Joulun päivät viettäisin taas oman perheeni kesken ja uutena vuotena voitaisiin keksiä taas jotain yhdessä. Miehelleni tämä ei sovi millään vaan on tunkemassa väkisin mukaan vanhemmilleni. Hän ei millään usko, että 8kk seurustelun jälkeen ei konservatiivisessa perheessäni vielä kutsuta lapsien kumppaneita jouluksi. Muuten ollaan kyllä mökillä kesällä nähty ja viimeksi muutama viikko sitten tavattu isääni.

En haluaisi loukata ketään ja olen nyt puun ja kuoren välissä.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
13.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukaan vaan. Vanhempasi ovat outoja.

Vierailija
2/3 |
13.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa siltä, että todella haluat mennä vanhempiesi luo. Itselläni ei ole niin hyvät välit vanhempiini, joten olisi helppo valinta olla mieheni kanssa joulu (kuten olemmekin). Sinun täytyy kuunnella itseäsi ja miehesi täytyy sinua ymmärtää. Jos loukkaantuu, niin se on hänen tunteensa, ei sinun tarvitse ottaa siitä itseesi. Joskus on vaan pakko "loukata" jotakuta, jokaiselle jotakin on ei mitään kellekään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
13.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran vanhemmat pistää sut valitsemaan joko ne tai miehesi jouluna niin tee sama temppu vastapalloon ja pistä ne valitsemaan joko sut ja miehesi tai ei sua ollenkaan.