1984: Hyvä metsänhoito edellyttää hakkuita
Mikä someraivo syntyisikään jos tämä tietoisku tulisi nyt tv:stä. Mutta kiihkottomasti kysyn: tarvitseeko metsä oikeasti hakkuita elpyäkseen? Puulla voidaan jo korvata monia fossiilisia raaka-aineita mm. pakkausteollisuudessa. Myös puusta rakennetut talot hengittävät paremmin. Puu on myös uusiutuva luonnonvara.
Kommentit (2)
Setäni on vannoutunut metsämies. Peri metsät 17-vuotiaana ja tekee koko ajan metsiinsä liittyviä hommia vielä 75-vuotiaanakin.
Hän on todella kiinnostunut vastuullisesta metsänhoidosta. Koska hän asuu toisella puolella Suomea niin en voinut lähteä perheeni kanssa auttamaan häntä metsänistutustöissä. Hän ei saanut palkattua ketään avukseen vaan istutti yksin metsää kuumalla kelillä.
Hän esittelee ilomielin metsiään ja tavallisesti siinä meneekin koko päivä eli reppuun eväät ja metsävaatteet päälle. Hän on aidosti sitä mieltä, että Suomeen pitäisi istuttaa lisää metsää niin paljon kuin suinkin mahdollista kaikille tyhjille ja villiintyneille pelloille. Myös vanhat käyttökelvottomat mörskät pitäisi saada hävittää ja istuttaa niillekin tonteille metsää.
Setäni on todella huolestunut ilmastonmuutoksesta vaikka hänellä ei ole edes lapsia tai lapsenlapsia, jotka joutuisivat kärsimään ilmastonmuutoksen vuoksi.
Kumma että turpeen käyttöä ei paheksuta, vaan se on trendikästä. Monet ekokaupat myyvät turvetta. Meidän kuluttajien pitäisi ymmärtää olla ostamatta ja näin osoittaa, että välitämme luonnosta.
"Turvemaan sitoma hiilimäärä on kaksinkertainen verrattuna kaikkiin maailman metsien biomassaan. Turvemaa sitoo hiiltä keskimäärin 10 kertaa enemmän hehtaaria kohti kuin mikään muu ekosysteemi.[1] Ilmastonmuutoksen säätelyn lisäksi turvemaiden suojelu on kriittistä kasvi- ja eläinlajien monimuotoisuuden säilyttämisessä. Ne ovat merkittäviä monille erikoislajeille ja ainutlaatuisille ekosysteemeille."