Apua luottotietomerkintöjen tulkintaan
Mitäköhän tarkoittaa, jos maksuhäiriöissä lukee:
v. 2018 merkintä UPM Pitkäkestoinen ulosotto, summa 0 euroa
v. 2018 yksi yksipuolinen tuomio velkomusasiassa
v. 2016 merkintä UPM Pitkäkestoinen ulosotto, summa noin 20 000 euroa
Meinaako sitä, että pari vuotta sitten ollut ulosotossa tuo 20 tuhatta ja sen jälkeen maksut hoidettu ulosoton kautta kuntoon, kunnes tuo yksi lasku mennyt ulosottoon, joka maksettu sitten kerralla ulosotossa ja nyt kokonaisuudessaan 0 euroa ulosotossa?
Olen vuokraamassa asuntoa ja vuokralainen kertoi avoimesti merkintöjä olevan, mutta maksujen olevan nyt maksettuna.
Kommentit (11)
UMP= Velallisen palkan tai muun toistuvaistulon ulosmittaus on jatkunut kahden vuoden aikana vähintään 18 kuukauden ajan
Minusta tuossa on ainakin kaksi, mahdollisesti kolme, maksuhäiriömerkintää. Esin tuo 2016 ulosottoon mennyt 20.000e, sitten tuomio käräjäoikeudessa ja sitten ilmeisesti toinen tai mahdollisesti tuo käräjäoikeuden saatava on mennyt ulosottoon. Hieman ihmetyttää uusimman merkinnän 0e.
Mahdollisesti nuo saatavat on nyt maksettu, mutta ulosoton kautta maksava ei minusta kuulosta kovin luotettavalta vuokralaiselta. Haluatko varmasti ottaa riskin että joudut hakemaan vuokrasaatavasi käräjäoikeuden ja ulosoton kautta? Ne eivät ole maksuttomia, vaan maksat kulut ensin itse ja toivot sitten että vuokralainen lopulta maksaa sekä rästit että oikeudenkäynti- ja ulosottokulut.
Kiitos vastauksesta! Minuakin hämmentää tuo 0 euroa. Ko. henkilö on ollut pitkään työsuhteessa ja maksaa maksimitakuun vuokrasta, joten olisin valmis antamaan ns. mahdollisuuden, mikäli ulosotossa ei enää ole mitään.
Saakohan ulosottovirastosta tarkempaa tietoa pyytämällä?
Kuulostaa luotettavalta kaverilta. Antaisin velalla ostetun arvoasunnon hänen hallintaan.
On tullut velkomustuomio, eli joku lasku on mennyt käräjäoikeuden kautta ulosttoon. Se on nyt maksettu, eli ilmeisesti maksuhalua on vähemmän kuin maksukykyä. Ei siis ole ole maksanut jotain laskua vapaaehtoisesti.
Saat kahden vuoden ajalta ulosottotiedot ulosottovirastosta.
Vierailija kirjoitti:
Saakohan ulosottovirastosta tarkempaa tietoa pyytämällä?
Kyllä. Tai ainakin pitäisi saada. - Viranomaisella on vastaamisvelvollsuus ja ei ole viranomaisenkaan oman edun mukaist aantaa ratkaisuja ja päätöksiä, koiden saaja ei ymmärrä niiden sisältöä.
mut eiköhän se ole liiottelua ettei kenellekään maksuhäiriömerkinnän saaneelle voisi vuokrata asuntoa?
Siis senhän voi eri syistä.
Kiitos, olen yhteydessä ulosottovirastoon.
Ottaen huomioon henkilön pitkän työsuhteen, en usko, että jäisin nuolemaan näppejäni, vaikka joutuisin viemään saatavat käräjäoikeuteen. Uuttahan velkaa ko. henkilö ei nyt saa merkintöjen vuoksi pariin vuoteen ainakaan.
Tiia16 kirjoitti:
mut eiköhän se ole liiottelua ettei kenellekään maksuhäiriömerkinnän saaneelle voisi vuokrata asuntoa?
Siis senhän voi eri syistä.
Maksuhäiriömerkintä osoittaa jo melkoista piittaamattommutta raha-asioissa. On vuosia aikaa hoitaa se kuntoon ennen kuin saatava päätyy käräjäoikeuteen ja olosottoon. Kieltämättä heidänkin pitää asua jossakin, mutta ainakin minä miettisin asuntosijoittajana pitääkö juuri minun kantaa tuo riski vai jättäisikö sen suurille vuokraajille. Heillä on paremmat resurssit periä saataviaan ja kestää satunnaiset vuokratappiot.
Eikö kukaan tiedä?