Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kiehtovia historiallisia henkilöitä – kerro tarina!

Vierailija
29.11.2018 |

Valitsemasi henkilö voi olla julkisuuden henkilö tai tavis, mielenkiintoinen elämäntarina on tässä se pääasia.

Mä aloitan tsekkiläisestä Jiri Langerista, joka oli tutkija, esseisti ja hepreankielisen runouden kirjoittaja. Jiri Mordechai Langer syntyi vuonna 1894 maallistuneeseen juutalaisperheeseen. Langer kuitenkin tunsi jo hyvin nuorena vetoa uskontoon ja vietti paljon aikaa pyhiä kirjoituksia tutkien. Langerin uskonnollinen elämäntapa ja uskonnonharjoituksen vaatimukset johtivat jatkuviin riitoihin kotona. 19-vuotiaana hän muutti Ukrainan Belziin hasidijuutalaiseen yhteisöön harjoittamaan uskontoa hasidien tapaan. Hän on kirjoittanut kokemuksistaan kirjan Yhdeksän porttia – Hasidien salaisuudet, joka on saatavilla siis suomeksikin (ja jonka esipuheesta löytyy Langerin veljen, František Langerin, kirjoittama pidempi elämäkerta).

Jiri Langer joutui ensimmäisen maailmansodan aikana armeijaan, mutta koska palvelus sopi huonosti yhteen hänen juutalaisen uskonnonharjoituksensa kanssa, hän joutui ennen pitkää sotilasvankilaan.

Langer eli välillä hasidien parissa, välillä "maallisemmassa maailmassa". Ensimmäisen maailmansodan jälkeen hän alkoi kiinnostua myös maailmallisemmasta kirjallisuudesta, mm. Freudista. Hän muutti hasidityylistä ulkomuotoaankin eurooppalaisemmaksi. Langer alkoi tutkia juutalaisia kirjoituksia freudilaisella analyysilla etsien uskonnonharjoituksen yhteyksiä seksuaalisuuteen. Langer toimi sionistisessa järjestössä ja opetti juutalaista uskontoa tšekkiläisissä kouluissa. Tähän aikaan hän ystävystyi myös Franz Kafkan ja Max Brodin kanssa.

Toisen maailmansodan aikana Langer pakeni Slovakiaan, josta joukko juutalaisia lähti pakenemaan syksyllä 1939 Tonavaa pitkin Istanbuliin, jonka kautta heidän oli tarkoitus päästä Palestiinaan. Lahjottu Gestapo ummisti silmänsä eteneviltä laivoilta, mutta tästä huolimatta matka eteni hitaasti, ja jossain vaiheessa laivat juuttuivat jäihin. Pakkanen laski välillä jopa 30 asteeseen. Kirjoja rakastava Langer oli talvivarusteiden sijaan pakannut laukkuihinsa 200 lempikirjaansa, ja sairastui matkalla keuhkokuumeeseen ja munuaistulehdukseen.

Langer onnistui pääsemään hengissä Palestiinaan ja asettui asumaan Tel Aviviin. Hän julkaisi hepreaksi kääntämäänsä hasidilegendoja sekä hepreankielisiä runojaan. Langer oli ensimmäinen nykyaikainen itäeuroopplainen hepreaksi julkaissut runoilija. Hänen runoissaan oli usein tuolle ajalle epätyypillistä homoeroottista kuvastoa.

Langerin terveys oli pakomatkan rasitusten aiheuttamien sairausten ansiosta heikko. Hän kuoli vuonna 1943 .

https://en.wikipedia.org/wiki/Jiř%C3%AD_Langer

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
29.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täältä löytyy vaikka mitä: https://kansallisbiografia.fi

Vierailija
2/3 |
29.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Täältä löytyy vaikka mitä: https://kansallisbiografia.fi

Kiitos linkistä, mutta kerro mieluummin itse joku sinua kiehtova tarina tai kohtalo!

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
30.11.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan viisi