Pääseekö miehet helpommin yli eksistä?
Jotenkin tuntuu siltä, että miehet menee helpommin eteenpäin, eikä jää kaipailemaan vanhoja suhteita. Pitääköhän paikkaansa? Itselläni on ollut välillä todella vaikeaa päästää irti tai unohtaa. Muistelen vanhoja hyviä hetkiä ja mietin muisteleekohan nuo miehet koskaan noita hetkiä. Eikä ole väliä olenko itse jättänyt vai olenko tullut jätetyksi, silti muistelen hyviä hetkiä.
Kommentit (9)
En usko että voi yleistää, lienee yksilöllistä. Mutta sen olen huomannut että miehet harvemmin jää kierimään niihin tunteisiinsa vaan usein aktiivisemmin tekevät jotain. Vaikka sitten menevät baariin ja ryyppäävät tai ottavat laastarisuhteita, mutta jotain. Siksi ehkä saattaa näyttää että ovat vähemmän surullisia ja masentuneita, vaikka se pakonomainen biletys voikin olla tapa oireilla eroa.
Jaa riippuuko tämä(kin) asia av-mammojen mukaan sukupuolesta?
Osa pääsee, osa ei, mutta sitä tikulla silmään joka vanhoja muistelee.
Vierailija kirjoitti:
Huonosti pääsevät yli, jos ovat oikeasti rakastaneet. Varsinkaan sirä ensirakkautta/ekaa kunnon suhdetta ei korvaa mikään eikä kukaan.
Olen itse ollut muutamalle se ensirakkaus, ja ihan järkyttävästi ovat roikkuneet perässä vuosikausia eron jälkeen.
Ja sitten itse olen seurustellutuseamman kanssa, joiden mieli edelleen on haikaillut ensirakkauden perään. Sivulauseissa vahingossa mainitaan ja huokaillaan,kuinka "se elina silloin" ja "elinan kanssa aina.."
Mulla aivan päinvastainen kokemus. Oltiin pitkässä suhteessa, molempien ensimmäinen kunnon suhde, kesti monta vuotta. Erottiin ja aloin itse seurustelemaan melkein heti ja eksä muutaman kuukauden kuluttua. Hän on edelleen saman naisen kanssa, erosta on pari vuotta. Itse olen tällä hetkellä sinkkuna, enkä jaksa uskoa, että eksää voisi vähempää kiinnostaa elämäni. Halusin itse erota silloin ja eksä oli aivan rikki. Tuota päätöstä olen katunut jo pitkään.. minkäs teet, pitää vain päästä yli. Ap
Itsellä ei ole kokemusta monesta exästä, koska tapasin oman mieheni jo aika nuorena. Kuitenkin tämä ensimmäinen rakkauteni on ollut aika kiinni minussa ja varsinkin nyt kun on eronnut, on ottanut ahkerasti yhteyttä, vaikka erosta alkaa olemaan 15 vuotta. Ehkä se ensirakkaus on miehellä aika kova paikka. Mäkin olen muuten Elina, voihan sekin olla vikana😁
Aika helppo oli unohtaa avokki kun monta vuotta oli sietänyt kaikkea sitä paskaa siltä.
Uutta naista en vain ole löytänyt enkä varmaan löydäkkään, ei yksikään nainen ole oikeasti minusta tykännyt.
Minun perään on muutaman kerran haikailtu ja siskoni eksä on sanonut vielä vuoden, parin jälkeenkin, ettei kukaan oikein vedä vertoja ja aiheuta samanlaista hullaantumista kuin siskoni.
Minun exäni vaihtoi Aina lennossa, luulin hänen päässeen helposti yli. Erosta on nyt vajaa 15 v. Vieläkin se lähettelee viestejä vaikka taukoa ollutkin niissä. Nyt taas pahempi vaihe hällä, tai tulla ero.
Ehkä kyse ei Ole jonkun yhden ihmisen varsinaisesta ylipääsemisestä. Monen miehen osalta tuntuu olevan kaikki koukut vetämässä, ovet Auki menneseen ja Tulevaan, kaikki sillat polttamatta, suolat janottaa.Sit ne ovat ihan sekaisin eikä kenenkään kanssa tule yhtään mitään. Mulla oli yks miesyst jolla exien kanssa niin paljon selvittämättä ja juu ei voinukaan jättää sikseen ja mennä etiäppäin, että lopulta minäkin tunsin olevani Exä jota hän ei voinukaan jättää...
Tunsin aiemmin vähän saman tyyppinen miehen. Oli puurot vellit exet ja nyksät pahasti sekaisin, yhtä aikaa. Sitten se päätti että loppuu röökaaminen, dokaaminen ja sekoilu eksien kanssa kun täyttää 40. Amen. Ei kaikki yhdessä yöss-, mutta puolessa vuodessa nää loppui. Kuulemma pysynyt päätöksessään.
Niin ja valitsi yhden exän josta ei ollut päässyt yli. sittemmin sanonu, että paras olisi jos hän ei olisi silloin valinnu ketään....silti mielestäni miehen TEKO.
Huonosti pääsevät yli, jos ovat oikeasti rakastaneet. Varsinkaan sirä ensirakkautta/ekaa kunnon suhdetta ei korvaa mikään eikä kukaan.
Olen itse ollut muutamalle se ensirakkaus, ja ihan järkyttävästi ovat roikkuneet perässä vuosikausia eron jälkeen.
Ja sitten itse olen seurustellutuseamman kanssa, joiden mieli edelleen on haikaillut ensirakkauden perään. Sivulauseissa vahingossa mainitaan ja huokaillaan,kuinka "se elina silloin" ja "elinan kanssa aina.."