Oletko mustasukkainen miehesi entisistä naisista?
Itsestäni tuntuu raastavan pahalta ajatella mieheni aikaisempia naisystäviä. Välillä tuntuu että asia alkaa jo hallita elämääni hieman liikaa. Tilanne on pahentunut nyt lapsen syntymän jälkeen. Osittain syynä voi tietenkin olla tämä epävarmuus omasta viehättävyydestä, kun synnytyksestä on vasta muutama viikko. En puhu miehelleni tästä mustasukkaisuudesta, sillä se tuntuu jotenkin niin järjettömältä. Kärvistelen vain itsekseni...ja haen tietoa miehen entisestä naisesta eri tavoin. Kuulostaako tämä kenestäkään tutulta tilanteelta??
Kommentit (6)
Hirveetä energian haaskuuta ja suhteen pilaamista. Tollainen voi hyvinkin pilata hyvänkin parisuhteen jos koko ajan miettii menneitä ja kuvittelee päässään kaikkea. Toisesta ei voi ikinä 100% tietää, täytyy vaan luottaa niin kauan kun ei ole muuta tietoa. Pettämistä ei voi ennalta ehkäistä olemalla mustasukkainen. Usein se vaan työtää toisen naisen syliin. :)
Onhan se järjellä ajatellen todella tyhmää energian haaskuuta ja pahimmassa tapauksessa suhteen pilaamista, mutta minkäs teet:( En siis puhu näistä asioista miehelleni, juuri sen takia, etten halua kaivella menneitä (vaikka mielessäni niin teenkin). Vertailen itseäni tähän naiseen joka miehelläni oli mua ennen. Tässä taitaa olla kyse omasta huonosta itsetunnostani...En pysty antamaan anteeksi sitä, että miehelläni oli hyvin pitkä suhde varattuun naiseen. Musta tuntuu etten ole mitään se naisen rinnalla, koska kerran mies jaksoi vuosia odottaa että nainen olisi jättänyt perheensä hänen takiaan. Vaikeita juttuja nämä.
ei ole ollut muita naisia (ainakaan virallisia tyttöystäviä) kun ex-vaimonsa, mutta nyt kun järkkäillään omia häitä, on edelliset häät alkaneet painaa yhä enemmän. Moni ihminen haluaa aina muistuttaa että nämä ovat toiset häät, tavalla tai toisella asia pitää tuoda esille, av:llakin ihmeen moni kuolisi häpeästä jos joutuisi menemään jonkun toisiin häihin jne. Pitää sanoa että olen tilanteessa että olen mustasukkainen exästä. Tai haluaisin olla ajattelematta häntä, mutta näinä aikoina on usein mielessä, että mitenkähän silloin oli tää ja tää asia, ja pakostakin mieli alkaa vertailla edellistä ja tulevaa aikaa...
kyllä vain samoilla linjoilla mennään täälläkin! En voi sietää mitään asiaa mieheni entisest elämästä. ja joskus jopa laitan mieheni "kärsimään" henkissti menneistä.. vaikka hän ei sinne haikaile, ei petä minua tms. Mutta tuntuu varmaan osittain oman huonon itsetuntoni takia että hänellä ei olisi saanut olla ketään ennen minua, minun pitäisi olla se ainoa!!!
olen todella todella mustasukkainen luonteeltani, jos edes tvssä vilahtaa joku "kaunis" nainen niin oletan mieheni kääntävän kanavaa heti. Ja hän on sen tajunnutkin jo sanomatta, jos tv.ssä näkyy vähä pukeisia aakoja, hän kääntää päänsä pois ja vaihtaa kanavaa! Olen siis hänen elämässään ainoa! Mutta silti mieltäni vaivaa kaikki entist asiat!! kai se on luonne vika jolle ei mitään voi. joku toisenlainen mies ei varmasti olisi jaksanut katsella tälläistä mustasukkaista naista kymmeniä vuosia:)
Tiedän, että mieheni rakastaa minua eikä koskaan pettäisi tms.
Mutta kuitenkin aina joskus mietin, että mitä jos niillä exillä onkin vielä tunteita tuota miestä kohtaan. Niinkuin sillä nyt olisi jotain merkitystä meidän suhteessamme. Onhan minullakin menneisyyteni, mutta ehkä sitten vähän turhan huono itsetuntoa silloin tällöin.