porkkana vaatteissa
Millä saisi porkkanan lähtemään pienokaisen vaatteista, jos on pari päivää ehtinyt jo siinä olla? Harmittaa kun niin moneen vaatteeseen on jäänyt porkkanan väritys.
Kommentit (8)
varmaan kaikki markkinoilla olevat tahranpoistoaineet eikä mikään ole tuntunut tehoavan. Tahrat varmaankin lähtis jos vaatteen pesisi heti kun sotkeentuu, mutta henk. koht. en jaksa jokaisen läntin jälkeen vaatteita vaihtaa. Ja meillä ainakin tahrat on sitten ajan kanssa usean pesun jälkeen lähtenyt.
Olen myös kuullut ja testannut toimivaksi tuon edellä mainitun auringissa kuivattamisen. Pistää kuitenkin miettimään, että kuinka paljon tuo aurinko ajan saatossa haalistaa värillisiä/osittain värillisiä vaatteita.
Ehkä pitäisi vaan siirtyä käyttämään pelkästään tosi tummia vaatteita. Näin kesän kynnyksellä.. ;)
Mehis ja pojuli 8kk
Lähtee niin 40:ssä kuin 60:ssäkin asteessa.
kyytiä porkkanatahroille. Kannattaa kokeilla, meillä lähtenyt joka ainoa porkkanatahra hyvin ja jopa valkoiset vaatteet ovat valkoisia taas. Ihan tavallisista kaupoista en ole sappisaippuaa löytänyt mutta ainakin pompolin nettikaupasta sitä saa. Ja kuulemma hakaniemen kauppahallin saippuakaupasta (jos helsingissä päin asustelette).
Kuulostaa kummalta, sappisaippua, mutta toimii :)
tepsivät vain jos tahra on tuore, eli jos suurinpiirtein heti pesee vaatteen. Mutta jos pesee koneessa ilman tahranpuhdistetta, tahra jämähtää siihen eikä tahranpuhdistusaineet enää tepsi ns. vanhaan tahraan.
MUTTA: onneksi on tuo ystävämme aurinko taas tullut jäädäkseen, eli se vie kyllä tosi vanhatkin porkkanatahrat pois vaatteista. Halvin ja helpoin keino. Eikä se aurinko ehdi siinä ajassa haalistamaan vaatteita muuten. Vaatetta ei tarvitse pitää kauaakaan auringossa kun tahra jo haalistuu. Kyllähän vaatteita tulee muutenkin ulkona kuivatettua kesäisin, ei se aurinko niin nopeasti haalista niitä.
Eli pihalle vain tahraiset vaatteet aurinkoon paistattelemaan :)
Itse olen ainakin tuoreet porkkanatahrat pessyt fairylla, ja on lähtenyt valkoisestakin vaatteesta, täytää vain hangata. ' Mutta tämä on kuulemma vanha konsti joten kokeilkaapas niin voitte säästyä uusien vaatteiden ostolta. Meillä kun tyttö pulauttelee tosi paljon niin vaatteita sotkeutuu oikein urakalla:) Rianna*
on meillä ainakin tehonnut useimpiin tahroihin. Porkkanaakin on ollut.
Tuollainen pullo:
http://www.transmeri.fi/index.cfm?cd=21247&doc=368&language=Finnish
Onko muuten joku huomannut, että käyttäytyvätkö kaupan soseesta tulleet vs itse keitetystä tulleet tahrat samalla tavalla? Ovatko siis toiset sitkeämmässä? Kaupan soseessa kun on muitakin ainesosia kuin sitä porkkanaa.
Kerran ei joku aprikoositahra lähtenyt, mutta laitoin seuraavalla kerralla uudestaan ainetta ja sitten lähti. Tuo tuntuu tehoavan jo kuivahtaneisiinkin tahroihin, eli muutaman päivän pyykkäystä odottaneisiin. Konetta täyttäessä ruuttaan ainetta tahroille ja se saa vaikuttaa siinä minuutin-pari, eli koneen täytön ajan.
Normaalisti käytän tuon parina Omo Color sensitiveä, viimeksi laitoin omo valkopyykkiainetta ja laitoin vielä puolen tunnin liotuksen, kun oli erityisen tahraista pyykkiä. Hyvin lähti. Tosin soseita meillä on vasta muutamia viikkoja syöty ja vasta vähän aikaa on noita isoja tahroja tullut, mutta toivottavasti keino pätee jatkossakin :)
Moikka!
Esikoisen vaatteista porkkana ja muut " sitkeät tahrat" lähti fairylla pois.
Kannattaa melkeinpä heti ruuan jälkeen mennä hanan alle kostuttaa ja kaataa fiarya päälle ja sitten hinkata.
Joskus esikoisen aikaan ystäväperheessämme oli todettu seuraavan auttavan: pesee normaalisti ja vie auringonpaisteeseen kuivumaan. Aurinko kuulemma häivytti porkkanan. Itse ei tullut konstia kokeiltua kun pahin sottaamisvaihe osui esikoisella talveen mutta nyt toisen kanssa ajattelin testata toimiiko.
Marcel