Mistä luonnonmukaista lannoitetta puutarhaan?
Mitä voisi laittaa lannokkeeksi rivitalon pihassa oleville vihannes- ja kukkamaille? Haluaisin lannoittaa luonnonmukaisesti. Kompostimultaa en ainakaan saa mistään.
Entä tietääkö joku multasormi, mitä tarkoittaa tomaatintaimien kohdalla sanonta " latvotaan 3-4tertun yläpuolelta" ?
Kommentit (12)
Olisiko Ämmänsuolta, josta myydään kompostoitua multaa (ehkä ei niin luomua ja en tiedä voiko käyttä muussa merkityksessä kuin koristekasvien, nurmikon etc. viljelyyn).
myydään biolanin lannoitteita, esim. kanankakkaa.
En ole varma onko kaikki biolanit luonnonmukaisia, mutta pussin kylkeä tutkimalla asia selviää.
Hevosenlannan pitää olla poltettua, ts. kompostoitua jotta sitä voi käyttää lannoitteena eikä se välttämättä sellaisenaan riitä kaikille kasveille.
Biolanit ovat luonnonmukaisia lannotteita. Kannaattaa käydä niiden kotisivuilla! Siellä kerrotaan selkeästi erot muiden lannotteiden kanssa sekä mitä tarvitsee millekin kasville.
Nokkosvesi on kyllä vielä " luomumpaa" lannoitetta. Keräät nokkosia ämpäriin reilusti ja kaadat veden päälle. Annat tekeytyä viikon verran, haisee tosi kamalalle. Siivilöit nokkoset pois. Muistaakseni kymmenesosa nokkosvettä ja loput vettä ja sitten vaan esim. kasvimaata lannoittamaan.
hyvä lannoitelitku on nokkosen lisäksi ruotsin raunioyrttiä..kaikki kasvaa mielettömästi..ja mä olen ainakin tykännyt tosta kanankakasta..tomaateista sen verran ettei ole kovin nuukaa mistä kohtaa latvoo..mä en ainakaan koskaan ole laskenut vaan pätkässyt sitten kun rupee tulemaan kasvihuoneen katto vastaan :)
Itse asiassa hain vähän sellaista " kotitekoista" lannoitetta kuten tuo Nokkosvesi juuri onkin. Eli ei niin kauheasti tekisi mieli raahata niitä isoja muovisäkkejä lannoiteita kaupasta kotiin. Sitä kanankakkaa kyllä vois kokeilla. Onkohan hajuhaittaa (naapureita ajatellen)?
Ja nokkosia lähden pian kerämään. Muistaako joku mitään kasvia, mihin se EI sopisi?
Itse laitoin myös kukkapenkin perustamisvaiheessa pihan haravointi ym. jätteitä ja vähän risujakin sinne alimmaiseksi ja sitten kaupan multaa joukkoon ja päälle. Ajattelin, että jos niinkuin kompostoituisi sinne ajan myötä. Kuulostaako toimivalta? Vai onko ylipäätään kuivassa ruohossa mitään lannoittavaa enää jäljelläkään...?
Jos sekoitat penkkiin kompostoitumatonta ruohoa, lehtiä, risuja ym, joudut todennäköisesti lannoittamaan penkkiä erikseen sillä välin kuin tämä biojäte maatuu penkissä. Parempi olisi kompostoida se ensin; se maatuukin nopeammin kompostissa kuin maan alla, jossa se ei saa juuri happea. Tuore hake ja ruohosilppu sopii myös katteeksi pensaiden alle ja kukkapenkkiinkin, mutta lisälannoitus voi olla tarpeen silloinkin. Komposti on parasta katetta - sen lisäksi ei muuta lannoitetta tarvita.
Esim. Biolanin pikakompostori vie vähän tilaa ja sopii
lähes pihalle kuin pihalle. Jos teidän pihallenne mahtuu
jopa vihannesmaa, niin kyllä sinne kompostikin sopii. :)
Rivitalon pihalle ei saa kuulemma laittaa kotitalousjätekompostia ilman lupaa. Miten noeasti tuollainen pekkä ruoho-ja lehtijäte sitten kompostoituu? Ja tarvitseeko se taas lisäksi jotain kaupan kemikaaleja, jotka nopeuttaa kompostoitumista?
Meidän taloyhtiössä on biojätteenkeräys järjestetty. Joten taloyhtiö ei ole halukas yhteiskompostia hankkimaan/hoitamaan. (Kaikki eivät edes viitsi lajitella, vaikka 5 eri roskista löytyy samasta katoksesta - olisi siis helppoa)
Ps. Se nokkosvesi haisee aivan lantavedeltä! Tosi karmea haju. Kanankakka haisee ruusulta siihen verrattuna.
http://www.ytv.fi/FIN/jatehuolto/lajittelu/kompostointi/etusivu.htm
Sivuilta lainattua:
" Pääkaupunkiseudulla kiinteistöllä voi kompostoida puutarhajätettä, elintarvikejätettä ja käymäläjätettä. Aloittamiseen ei tarvita lupaa, kompostointi-ilmoitus YTV:lle riittää. Pelkän puutarhajätteen kompostoiminen ei edellytä ilmoitusta.
Komposti on sijoitettava ja hoidettava niin, ettei siitä aiheudu haittaa terveydelle tai ympäristölle. Jos joudut sijoittamaan kompostin lähelle naapuritontin rajaa, keskustele naapurin kanssa etukäteen asiasta."
" Lupaa" ei siis tarvita, vaan pelkkä imoitus riittää. Tarkoitatko
kuitenkin taloyhtiön " lupaa" ? Periaatteessa naapureilta pitää
olla suostumus kompostiin, jos joudut sijoittamaan kompostin
alle 5 m:n naapurin rajasta.
Pelkkä puutarhajäte kompostoituu yleensä nopeasti, mutta
lopputuotteesta voi puuttua typpeä. Puutarhajätekompostoriin
kannattaakin lisätä kompostiherätettä.
OMENA-72:
Rivitalon pihalle ei saa kuulemma laittaa kotitalousjätekompostia ilman lupaa. Miten noeasti tuollainen pekkä ruoho-ja lehtijäte sitten kompostoituu? Ja tarvitseeko se taas lisäksi jotain kaupan kemikaaleja, jotka nopeuttaa kompostoitumista?
Onko lähellänne hevostilaa? Kuulemma hevosenlanta on ainakin kukille mainiota lannoitetta. Jopa Helsingin keskustassa voi kerätä hevosenkakkaa, kun kiertää Ruskeasuo-Töölönlahti -reittiä päivystävien poliisihevosten perässä:)