Kysymys ajokortista
Olen ajanut ajokortin hyväksytysti pari vuotta sitten enkä ole kuitenkaan suorittanut ajokoulun kolmatta vaihetta. Trafin sivuilla tiedoissani lukee kuitenkin, että ajolupa on voimassa. Ajokoulun mukaan minun tulisi kuitenkin maksaa 300 € jostain riskikoulutuksesta, joka on kyllä aivan turhan päiväinen, sillä se ei lisää ajotaitoani yhtään sen enempää. Pitääkö minun vai eikö pidä lain mukaan käydä tätä koulutusta, jos kerran ajolupani on voimassa vai saanko sakot jos ajan autoa? Ei huvittaisi yhtään maksella pienituloisena turhanpäiväisestä sillä ajan hyvin ja olen ajanut yli kaksi vuotta hyvin autolla.
Kommentit (8)
Onko sulla vielä väliaikainen kortti? Uskoisin että tuo kolmas vaihe on kyllä suoritettava, muuten menetät ajoluvan. Joskus muinoin oli vain I ja II-vaihe ja jos kakkosvaihetta ei tehnyt meni muistaakseni ajolupa.
Vierailija kirjoitti:
Onko sulla vielä väliaikainen kortti? Uskoisin että tuo kolmas vaihe on kyllä suoritettava, muuten menetät ajoluvan. Joskus muinoin oli vain I ja II-vaihe ja jos kakkosvaihetta ei tehnyt meni muistaakseni ajolupa.
Nykyisin ajokortti on heti inssin jälkeen pitkäaikainen ajokortti. Ihmettelen vain miksi en ole menettänyt ajolupaani, vaikken olekaan taipunut tähän rahanlypsyyn. Tyrhauttaa hirveästi, kun nykyisin autokoulussa on enää vain yksi vaihe ja lopullisen ajokortin saa heti inssin jälkeen eikä jatkovaiheita enää ole. Miksi minun siis tulisi mennä ajokouluun lypsettäväksi, jos minun ajokokemukseni on jo runsasta. Voin tunnustaa, että olen jatkanut ajamista siitäkin huolimatta, että en välttämättä saisi.
Edelleen kaipaisin neuvoa. Voisiko tähän saada jonkun trafin erikoisluvan? Onko joku, joka tietäisi tarkasti näitä byrokratian kamalia koukeroita? Asia vaivaa, koska rahalle olisi muutakin käyttöä, kuin lihottaa autokoulujen muutenkin lihavia lompakoita.
Kokeillaanpas nostaa nyt rauhallisemmalla ajalla :)
Itsellä sama tilanne. Ajelin noin vuoden tämän 2 vuoden määräajan jälkeen, en rehellisesti sanottuna edes muistanut koko asiaa.
Poliisit pysäytti kesällä ja laittoi väliaikaiseen ajokieltoon siihen asti, että sen vaiheen on käynyt. Eli on pakollinen.
Ei vaikuta tämä ajokorttiuudistus meihin, jotka ovat kortin ennen sitä saaneet.
"Huom. jos olet jo suorittanut henkilöauton ajokortin, mutta et ole vielä käynyt harjoittelu- ja syventävän vaiheen opetusta, tulee sinun suorittaa 1.7.2018 jälkeen nämä vaiheet osallistumalla riskikoulutukseen" --> https://www.trafi.fi/tieliikenne/haluan_ajokortin/kuljettajantutkinto_u…
Eli käytännössä tuo riskikoulutus on pakollinen, jos syventävä vaihe on käymättä. Itse sain kortin kesäkuussa, eli juuri ennen lakimuutoksen voimaantuloa. Tuolloin sanottiin, että riskikoulutus on käytävä (korvaa syventävän vaiheen).
Kolmas vaihe olisi siis pitänyt ajaa tämänvuoden keväänä viimeistään edellisen ajokorttilain mukaisesti (kahden vuoden kuluessa kortin saamisesta) ja nyt siis on kulunut reilusti yli puolivuotta ajan umpeutumisesta.