Mistä laista löytyy, että työnantajan täytyy järjestää raskaana olevalle " inhimilliset"
työolot ja työajat? Mistä löydän lakipykälän netistä?
Kommentit (8)
Raskaana olevan tulee noudattaa samoja työaikoja kuin muidenkin työntekijöiden, poikkeuksena tietysti raskaudenaikaiset kontrollit, joissa saa käydä työajalla.
Jos työpaikallasi on työoloja, jotka saattavat vaarantaa sikiön terveyden (kemikaalit lähinnä), niin työnantajan tulee osoittaa sinulle korvaavaa työtä. Jos korvaavaa työtä ei pystytä osoittamaan, niin sinulla on mahdollisuus päästä erityisäitiyslomalle (melko harvinaista).
kolmivuorotyössä kyl tarvii olla loppuun asti, muistaakseni rv.20 jälkeen ei tarvii tehä öitä..
Toisinaan voi olla tarpeen järjestää työntekijälle mahdollisuus työtehtävien vaihtamiseen tai siirtää hänet päivätyöhön, jos sillä torjutaan työntekijän terveydelle aiheutuva vaara. Tarve työtehtävien vaihtamiseen voi olla tilapäinen esimerkiksi lääkehoito, raskaus tai sitten se on pysyvä . Työntekijän oikeus vaihtaa työtehtäviä tai -aikaa riippuu myös muun muassa yrityksen toiminnan laajuudesta, tuotantomenetelmistä ja henkilöstön määrästä. Suuremmilla työpaikoilla vaihtoihin on usein paremmat edellytykset. Siten säännös ei anna työntekijälle ehdotonta oikeutta yötyön vaihtamiseen päivätyöksi. Työtehtävien vaihtamisen tarvetta arvioitaessa on tarpeen käyttää työterveyshuoltoa apuna.
Jos hoitoalalla on tes:ssä maininta, että saa yötyöstä vapautuksen, niin mikäs siinä. Kyllähän tes:ssä saa sopia paremmista ehdoista kuin lainsäädännössä.
Työn suunnittelussa ja mitoituksessa on
otettava huomioon työntekijöiden fyysiset
ja henkiset edellytykset, jotta työn
kuormitustekijöistä työntekijän turvallisuudelle
tai terveydelle aiheutuvaa haittaa
tai vaaraa voidaan välttää tai vähentää.
Jos työstä tai työolosuhteista saattaa
aiheutua raskaana olevalle työntekijälle
tai sikiölle erityistä vaaraa, eikä vaaratekijää
voida poistaa, työnantajan on pyrittävä
siirtämään työntekijä raskauden
ajaksi tälle sopiviin työtehtäviin.
Raskaana olevilla naisilla ja imettävillä
äideillä on tarvittaessa oltava mahdollisuus
mennä lepohuoneeseen tai
muuhun sopivaan paikkaan lepäämään.
Ainakaan sellaista joka tarkkaan määrittelisi yhtään mitään. Eri työnantajilla on erilaisia käytäntöjä; usein joustetaan jos raskaana oleva sitä pyytää. Itse tein yötöitä koko raskauden ajan, mutta olinkin ihan hyvässä kunnossa (ei supistuksia jne).
Sellainen vain, että työnantajan täytyy pyrkiä järjestämään työlot niin, ettei niistä koidu sikiölle vaaraa.