Vaasaan muutto
Tyttäreni nelilapsinen perhe muutti juuri Vaasaan kerrostaloon. Näin työmatkat lyhenevät entisen 60 km sijasta alle viiteentoista yhteensuuntaan ja lapset ehditään hakea tarhasta ajoissa.
Ongelmana on nyt perheenisä. Tämä ikävöi maalle lähelle sukuaan. Masksiskirkonkylä on rakas. Perheenisä vihaa uutta kerrostaloa. Äänet kuuluu. Ei omaa pihaa. Kaverit jäi maalle.Naapureissa outoja tyyppejä. Ei halua kuulla ruotsia. Päiväkoti ei hyvä. Lapset unohtaa maaseudun. Miehestä kaikki huonosti vaikka myöntää matkan lyhentyneen.
Koko perhe kärsii vihaisesti isästä. Miten voi auttaa.
Kommentit (2)
Vaasassa on myös muita asumismuotoja tarjolla. Miksi juuri kerrostaloon? 🤔 Se voi olla aikamoinen hyppäys ihmiselle, joka on tottunut maaseutuun ja omakotitaloihin.
Voisivatko he muuttaa Vaasassa johonkin toiseen asuntoon?
Muuttaa pois Vaasasta. Sillä on sellainen vaikutus ihmiseen. Pitää olla valmiiksi narsistinen pyrkyri että viihtyy siellä.