Suomessa syntyy vuosittain monta vauvaa jolla on esim. kaksi päätä asiasta vaan ei kerrota
Tuttu kätilö sanoi että näistä asioista vaietaan perheen suojelemiseksi, mutta on on itsekin urallaan nähnyt jo useamman vauvan joilla on ollut esimerkiksi kolmet kädet jollakin kaksi päätä jne.
Kommentit (55)
Kaikki tämän tietää. Ei näitä tapahdu vain Intiassa.
Kaksipäinen vauva on kaksi vauvaa.
Miksi asiasta pitäisi jotenkin yleisesti puhua? Miksi toisten vauva-asiat kuuluisivat muille?
Kerran näin yhdellä vauvalla 3-haaraisen peniksen.
Totta. Tiedän yhden jolla oli ylä- ja alapää.
Kaikkea sinäkin pikku tyhmyri uskot. Mieti nyt jos yksi kätilä on nähnyt noita jo useampia, ja kätilöitä on varmaan satoja. Kaksipäisiä vauvoja pitäisi olla tuhansia, mutta missä he muka kaikki ovat? Sinä tarvitsisit sen toisen pään, jotta edes jommassa kummassa olisi jotain järkeä.
Syntyykö nämä vauvat kuolleina tai kuoleeko nämä vauvat synnytyksen jälkeen vai leikataanko ylimääräiset osat pois?
Aha. Mihinkäs nämä vauvat sitten joutuvat, kun lähes kaikki tuttavat ovat synnäriltä normaalien vauvojen kanssa kotiin tulleet?
Meillä on täällä Suomessa sen verran hyvät seulonnat että ei näitä yllätyksenä synny. Ultrissa löydetään jo varhaisilla viikoilla ja keskeytetään vakavista häiriöistä kärsivät. Jonkun verran epämuodostumia työssä itsekin nähnyt, mutta ei mitään kaksia päitä, ja aina on ollut ennalta tiedossa eli on sitten päätetty synnyttää kuitenkin.
Vierailija kirjoitti:
Aha. Mihinkäs nämä vauvat sitten joutuvat, kun lähes kaikki tuttavat ovat synnäriltä normaalien vauvojen kanssa kotiin tulleet?
Sairaalan eläinhäkkeihin tutkittavaksi. Joskus niistä tehdän human centipedejä.
Ultrassako ei näitä salaperäisiä lisäpäitä sitten näy?
Seuloissahan nämä tapaukset selviävät. Itse en riskien takia kaksipäistä vauvaa pitäisi, mutta ylimääräinen raaja ei haittaisi. Luultavasti jos ylimääräisestä raajasta olisi haittaa, sen voisi poistaa myöhemmin.
Siitä ne kaikki synnytysrepeämiset siis johtuu! Yksi pää vielä tulee ulos, mutta...
Kolmet kädet eli 6 kpl vai kolme kättä?
Hah! Meillähän on tunnetusti Suomessa omat koulut kaksipäisille ja moniraajaisille. Siksi näitä ei kukaan näe liikkeellä...
Kyllä Suomessakin kaikenlaistsa sattuu. Kun itse sain kuopuksen viereisessä sängyssä oli äiti, jonka vauvalta puuttui pyllyreikä, tämä pikkusairalaassa. Lähtivät sitten yliopistolliseen, mihin vauva vietiin leikattavaksi.
Tiedän tämän myös sillä sisko on kätilö. Eikä ole mitään tarvetta kauan kertoa näistä lehdille.