Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Elän pitkälti täydellistä elämää, mutta olen silti surullinen

Vierailija
16.10.2018 |

Olen siis pian 18-vuotias teinityttö. Elämäni on ulkopuolelta katsottuna melko ihanteellista: hyvin tienaavat vanhemmat, ystäviä, poikaystävä, kiva ulkonäkö jne. Silti olen koko ajan surullinen ja itkuinen. Mistä tämä voisi johtua ja mitä tälle voisi tehdä? Taustaa myös sen verran myös, että olen sairastanut syömishäiriön.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko kuukautiskierron mukaan vaihtelua mielialoissa? Jos on (esim. ennen menkkoja synkempää), niin voi olla selkeästi hormonitasapainoon liittyvää. Syömishäiriöön liittyy myös se kehon epätasapainotila.

Kannattaa jutella koulun terkkarin/lääkärin kanssa joka tapauksessa. Synkkä mieliala voi vääristää hyviäkin asioita ja viedä iloisista asioista terää.

Vierailija
2/3 |
16.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Masennus? Kannattaa jutella terveydenhoitajan kanssa.

Monilla ailahtelee mieliala murrosiässä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voin luvata, että tuo helpottaa. Jossain vaiheessa huomaat, että elämän ei tarvitse olla täydellistä, mutta se on silti hyvää.