Äitejen kyttääminen ja arvostelu on mennyt liian pitkälle?
Olin taaperon kanssa kävelemässä käsi kädessä leikkipuistoon ja oltiin molemmat sään mukaisesti puettuja ja hyvillä mielin kun oli kaunis sää. Leikkipuisto oli aivan edessämme kun meidät pysäytti joku aivan tuntematon tavallisen oloinen 30-40 vuotiaan näköinen nainen sanoen napakasti ”Hei onko kaikki hyvin?!” Säikähdin vähän että mitä nyt olen tehnyt väärin ja kysyin miten niin? Nainen sanoo ”Ajattelin vain kun sinulla on niin surullinen ilme”. Tähän vastasin varmaan turhan tylysti että ilmeeni on ihan normaali kun nainen sanoi sitten vain myös aika tylyllä äänellä ”Ahaa” ja lähti pois.
Toki nainen ehkä tarkoitti vain hyvää mutta mitä hän oikein odotti saavansa aikaan? Lähinnä sain vain pahan mielen siitä että en sitten tosiaan taida näyttää normaalilta jos täysin hyväntuulisenakin herätän kanssakulkijoissa tuollaista huolta. Tuntuu että kun on äiti niin saa osakseen jatkuvaa tarkkailua ja osa ihmisista oikein hakemalla hakee jotakin virhettä ja jos ei sellaista löydy niin sitten ilme on väärä tai jotakin.
Kommentit (11)
Taivas. Ilmeisesti nyt kuuluu kulkea lasten kanssa hymy korvissa.
Voiko olla ärsyttävämpää ihmistyyppia kuin onkokaikkihyvin!
Olisin vastannut "eiku tämä on tällainen uusi korealainen norsunemätinnaamio".
Vierailija kirjoitti:
Löysää pipoa
No pitäisiköhän muiden löysätä pipoa, kun noin tullaan jotain ilmettä kommentoimaan.
Niin, mitähän apua täysin tuntematon ihminen voisi antaa edes toiselle aikuiselle ja täysivaltaiselle ihmiselle jonka on nähnyt vain vilaukselta eikä tiedä olisiko joku tietty ilme johtunut jostain järkyttävästä tai sitten ihan vain siitä kun katkennut kynsi ärsyttää.
Eri asia sitten joku ihan selvä kriisitilanne jossa pitäisi sitten ohjata toinen vaikka sossun avun piiriin, mutta onhan se nyt aika loukkaavaa vain tuntemattomalle puun takaa huikata että ”hei pitäisiköhän nyt tehdä lasu kun sulla on vähän tuollainen tuo ilme?!”
Tuttu kertoi että hän oli katsonut bussin aikataulua bussipysäkillä lapsensa kanssa ja siihen oli heti pärähtänyt joku nuhtelemaan ette lapsen kanssa saa olla älylaitteella. Se bussin aikataulu oli vain töhritty ja tuttu yritti arpoa, että jääkö siihen vai lähteekö kävelemään.
On mennyt kyllä ihan älyttömäksi tämä touhu!
Ehkä puhuit lapsille pilveistä? Tyyliin ”Onpas kauniit nuo pilvejen reunat?”
Vierailija kirjoitti:
Äitejen?
https://www.verkkouutiset.fi/kielioppivirheista-huomauttavat-ovat-aalio…
Ei mulla muuta.
Jestas että ihmiset on sekasin nykyään :O
Toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos ap.
Löysää pipoa