Miksi lapsilisä loppuu jo 17-vuotiaana?
Sitä saisi maksaa niin kauan, kun lapsi asuu kotona. Mutta vastaavasti vain niille, jotka sitä oikeasti tarvitsevat.
Itselle ne menevät suoraan säästötilille, mutta otetaan sieltä käyttöön tarvittaessa. Aikuisten oikeasti pärjäisimme ilmanlapsilisiä. Määrää voisi puolestani korottaa ja tosiaan maksuaikaa pidentää vähävaraisille perheille.
Kommentit (7)
Meillä lapsilisät menee suoraan sijoitusrahastoon. Minustakin määrää voisi korottaa ja maksuvuosia lisätä. Poikani on saamassa 80000€ näillä näkymin (8% vuosituotto) 17 v täytettyään ja sillä ei nykyaikana nuori pitkälle potki.
Tuo on paha aika. Opintotukea ei saa kun jotain 12e kun asuu kotona (tähän summaan aikuisten vuositulot 50 000 yhteensä!!!!) bussimaksut ym on kuitenkin jo aikuisten korttihinnoissa. Lukiokirjat sairaan hintaisia ja ilta/vkonlopputöitä etsitty jo 1 1/2 vuotta.
Ja jos olisi muuttanut omaan asuntoon ei ole oikeutettu toimeentulotukeen koska vanhemmat elättäjiä? Millä? Hyvä että saa nytkään vuokraa maksettua pienistä palkoista.
Me mietittiin aikanaan otetaanko lapsille sairauskuluvakuutukset. Ei otettu, mutta ollaan laitettu säästöön sama summa vuosittain (ajatuksena että sitä rahaa voi käyttää suoraan sairauskuluihin). No ei nuo ole mitään sairastelleet, tavalliset flunssat, vesirokot ym. vaan, nyt teini-iässä molemmilla useiden tuhansien säästöt odottamassa.
Jos ne menee rahastotilille, on ilmeistä ettei perhe tarvitse niitä. Ikinä.
Monesko lapsilisäavaus tämä onkaan tälle päivälle? Lapsilisähullulla selvästi lääkitys nyt vuotaa.
Vierailija kirjoitti:
Sitä saisi maksaa niin kauan, kun lapsi asuu kotona.
Moro, oon Jonne 26v ja oon samaa mieltä, kun asun edelleen kotona.
.