Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Liikenneturva puoltaa kesäaikaa Suomen pysväksi ajaksi!

Vierailija
28.09.2018 |

Liikenneturvan mukaan pysyvä kesäaika vähentäisi liikenneonnettomuuksia.

https://www.iltalehti.fi/autouutiset/1aec3693-af38-4149-ad7d-5e9dbfb523…

"Lopputulos oli se, että liikenneturvallisuuden kannalta kesäaikaan siirtyminen olisi parempi kuin talviaikaan jääminen.

Kesäaikaa käytettäessä aurinko nousisi ja laskisi talvella tuntia myöhemmin. Tämän ansiosta iltapäivien ruuhkaliikenteessä olisi talvella tunnin verran pidempään valoa kuin talviaikaa käytettäessä.

Ja kun tiedetään, että onnettomuuksia sattuu iltapäivisin (etenkin klo 15 - 17 välillä) enemmän kuin aamuisin, niin kesäajan pysyvä käyttö tulisi tällä perusteltua.

Laskelman mukaan viidessä vuodessa onnettomuusmäärä vähenisi kesäajan ansiosta noin 1300:lla, eli vuodessa reilulla 250:llä. Pysyvä talviajan käyttö taas lisäksi onnettomuuksien määrää 1 850 viidessä vuodessa eli noin 400:la vuodessa."

Nyt tuli jo toinen järkiperustelu kesäajan puolesta, kun ensin Suomen Latu perusteli pysyvään kesäaikaan siirtymistä liikunnan lisääntymisen perusteella!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
29.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne aamut olisi pimeitä paljon suuremman osan vuodesta kuin nyt. Aamut, jolloin esim. pienet koululaiset ovat koulumatkallaan. Ei kovinkaan hyvä ehdotus mielestäni.

Vierailija
2/2 |
29.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käsittämättömän tyhmää Liikenneturvalta ottaa tuolla tavalla kantaa. Väsyneet kuskit joiden unirytmi on sekaisin ovat joka kelillä ja kaikkina vuorokaudeaikoina vaarallisia. Syksyllä ja talvella on aina oltu ”talviajassa”. Kesällä tilanne ei liikenteen kannalta muuttuisi yhtään. Ja todellakin, tunti lisää aamun pimeyttä talvisin olisi katastrofi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi yhdeksän