Sanokaa te mikä tuolla lapsella on? Lääkäri ei osannut sanoa tarkkaa diagnoosia, muuta kuin "virus".
Tauti alkoi ripulilla ja oksennuksella maanantai-illalla. Illalla nousi myös pieninäppyinen ihottuma reisiin ja alavatsaan.
Ihottuma oli tiistaiaamuna pois. Tilalla 38 asteen kuume, joka laski päivän aikana. Illalla lämpöä 37,6 ja ihottumaa rintakehässä ja yläselässä.
Keskiviikkoaamuna ihottuma jälleen poissa ja lämpöä enää 37,3. Jalkaterät punaiset ja kuumottavat. Poskissa ihottumaa. Lämpö laskee päiväksi ja illalla taas 37,3. Ihottumaa kainaloissa.
Torstaiaamuna lämpöä vain 37, mutta ihottuma kainaloissa ja käsivarsissa sekä kasvoissa. Suun ympäristö näyttää erityisen punaiselle. Illalla nousee kuume jälleen 38 asteeseen.
Perjantaiaamuna lämpöä 37,4. Ihottumaa kasvoissa. Suun ympäristön ihottuma rohtunut. Suupielessä ollut ihottuma-alue rohtunut niin, että alue muistuttaa herpesrupea.
Viikonlopun aikana lämpö laskee normaaleihin lukemiin, mutta kasvojan ihottuma pysyy poskipäissä ja suun ympäristössä. Sunnuntaina sormenpäistä kuoriutuu nahka pois.
Lääkäri kuvaili ihottumaa tulirokkomaiseksi tai lääkeallergian aiheuttamaksi. Lääkekuuria ei ole ollut eikä muita tulirokon oireita kuin ihottuma. Parvorokon sulki pois, koska poskien ihottuma ei vastannut parvorokossa ollutta. Näppylät/ihottuma ei sopinut enterorokkoon. Labroja ei otettu, koska sieltä ei todennäköisesti olisi saatu kuin "crp hieman koholla". Kehotti antamaan antihistamiinia ihottumaan, joka onkin auttanut. Ihottuma on nimittäin kutissut paikoittain.
Lapsen ruokahalu on huono. Syö vähän mutta huonosti. Ei valita kurkkukipua. Vointi muuten hyvä. Hänestä huomaa, että on sairas, mutta jaksaa leikkiä, pelata ja kiusata isoveljeä. ;-)
No niin palsta lääkärit! Kertokaas mikä on.
Kommentit (7)
Angiina eli a-streptokokki oireili meillä kurkkukivun lisäksi ihottumalla. Ihotautilääkäri vasta keksi, tavallinen lääkäri oli samana päivänä vain levitelly käsiään ja sanonu, ettei tiedä. Nieluviljely varmisti sit asian.
Vierailija kirjoitti:
Angiina eli a-streptokokki oireili meillä kurkkukivun lisäksi ihottumalla. Ihotautilääkäri vasta keksi, tavallinen lääkäri oli samana päivänä vain levitelly käsiään ja sanonu, ettei tiedä. Nieluviljely varmisti sit asian.
Kysyin lapselta onko kurkku kipeä ja lapsi vastasi kieltävästi. Lääkäri ei nähnyt peitteitä nielussa, mikä ei tietenkään tarkoita etteikö streptokokkia voisi olla.
ap
Iltakuume on normaalia. Yleensä päivällä rasittuu sen verran,.että kumekin nousee ja yöllä lepää, niin aamulla on vähemmän kämpöä.
Vierailija kirjoitti:
Enterorokko
Komppaan tätä. Äkkiseltään kuulostaa ihan selvältä.
Vie ihotautilääkärille. Ne yleensä hokaa taudin ku taudin, ku on iho-oireita.