Miten voi olla mahdollista ettei kaveri kestä yhtään alkoholia, pää sekoaa yhdestäkin?
Olimme lauanataina samassa illanvietossa. Se otti yhden tavallisen siiderin ja oli sen jälkeen aivan sekaisin. Ei juonut sitä edes pystyyn, vaan aikaa kului noin 20-30min. Hän on pienikokoinen, mutta luulisi että yksi juoma haihtuisi melko nopeasti muutenkin. Hän horjahteli pihalla ulkotulien päälle, eikä puhunut mitään vaan oli kuin zombi ja tuijotti maata. Melkein pystyssä sai pitää. Ja tässä vaiheessa siiderin juomisesta oli kulunut jo 1,5h. Hän on 24v, ei ole lääkityksiä ym mikä voisi tuon selittää. Vai onko tää joku mielenjuttu että kuvitellaan se humalatila? Siis eihän tuollaisen tilan pitäisi olla mitenkään mahdollinen, vaikka sietokyky olisi huono?
Ei ole mahdollista että olisi tuota ennen juonut aiemmin jotain tai käyttänyt muita päihteitä. Ei myöskään ole mahdollista että kukaan olisi laittanut hänen juomaan tyrmäystippoja. Hän ei usein ota, mutta joka kerta kun hän on ottanut edes sen yhden niin tilanne on ollut sama.
Miten tuo on mahdollista ettei aikuinen pysty kontrolloimaan edes siitä yhdestä siideristä tulevaa hetkellistä "humalatilaa", joka laskee kyllä nopeasti.
Tai että miksi sen täytyy ottaa edes sitä yhtä jos tietää että menee pää noin totaalisen sekaisin....?
Kommentit (11)
Mun äiti on samanlainen. HÄnellä myös tulee jo yhdestä naama ihan punaiseksi ja näyttää todella juopuneelta. Se on ilmeisesti geneettinen juttu, Aasiassa hyvin yleinenkin mutta on niitä Suomessakin jotka on alkoholille hyvin herkkiä.
Jos juo vain harvoin alkoholia niin yksikin tavallinen tölkki olutta tai sidukkaa nousee kyllä hetkellisesti päähän. Sellainen ihminen joka ei juo, ei välttämättä osaa käsitellä sitä mietoakaan humalatilaa, herkkä ihminen voi saada vaikka paniikkikohtauksen kun olo tuntuu oudolta ja se paniikkikohtaus taas voimistaa muita tunteita joka saa luulemaan että on aivan nelivetokunnossa, kontrolli pettää, ei pysty huolehtimaan itsestään. Ja niin edelleen.
ite tunnistan tuon itessäni jos on pidempi tauko siitä kun om juonu ja kun juom yleensä vaan muutaman kerran vuodessa muutenkin. mut siitä syystä en halua edes juoda kun tulee vaan paha olo ja pää menee siitä yhdestä jo sekaisin... eli jos ei juo yleensä ja pienikokoinen (nainen?) niin en yhtään ihmettelisi reaktiota. ja porukassa sit helposti tulee paineita et pitää juoda jos kaikki muutkin juo ja juomatonta sit oudoksutaan joko suoraan tai sivullisesti.
Eräs tuttu parkuu aina kännissä. En onneksi itse ole liikkunut hänen kanssaan enää pian kymmeneen vuoteen mutta yhteiset tutut kertoneet että sama meno jatkuu kuin silloin teininä. Jostain olemattomasta kauhea poru aina.
Sitten on eräs pari, joka kerta kun ottavat alkoholia niin kauhea riita pystyyn. Heilutellaan avioeropapereita, huudetaan, astiat lentää. Ovat tapelleet keskellä kaupunkiakin kännissä, eivät edes tajua hävetä. Seuraavana päivänä taas rakastetaan ja ollaan pusipusi elämä on ihanaa. Hyvä että saavat sovittua, mutta kun sama meno jatkuu sitten taas seuraavana viikonloppuna.
Vierailija kirjoitti:
Mun äiti on samanlainen. HÄnellä myös tulee jo yhdestä naama ihan punaiseksi ja näyttää todella juopuneelta. Se on ilmeisesti geneettinen juttu, Aasiassa hyvin yleinenkin mutta on niitä Suomessakin jotka on alkoholille hyvin herkkiä.
Omalle äidille puhkesi +60 vuotiaana jonkinlainen allergia. Ei ole koskaan ollut kännissä, ainoat juomiset liittyneet satunnaisiin juhlien alkumaljohin, mietoa kotikaljaa ruuan kanssa jouluna ym. Eräänä kertana sitten joi tuota kotikaljaa ja naama paisui, sairaalaan. Seuraava kerta tapahtui jossain juhlissa, alkumaljan jälkeen naama taas paisui punaiseksi ja ensiapuun. Sen jälkeen todettiin että todennäköisesti allergia käyneitä juomia kohtaan. Erikoista, sillä hiivasta hänelle ei tule mitään. Eikä myöskään liköörikonvehdeista, mitä tarjosin hänelle joskus vahingossa. Mutta olut, siideri, viinit, niin samantien saa mennä lääkäriin.
Mä juon niin ani harvoin, että tosiaankin jo yhdestä olen lähes sekaisin. Pitäisi kai joko juoda useammin tai olla juomatta kokonaan.
Kaikki eivät osaa hallita itseään humalassa
Jotkut voivat juoda pullon viinaa ja kykenevät täysin huolehtimaan itsestään
Jotkut juovat pari siideriä ja oksentavat ja sammuvat sen jälkeen baarin pöytään
Jotkut saavat aina raivokohtauksen juodessaan alkoholia ja päätyvät putkaan
Jotkut muuttuvat rennoiksi, puheliaiksi kaikkien kavereiksi ja haluavat halata kaikkia
Meitä on moneen junaan.
Mun mies on samanlainen. 12cl viiniä saa hänen naamansa ihan punaiseksi ja turvonneeksi ja käytös on kuin olisi vetänyt korin kaljaa. Onneksi hän ei juuri juo koskaan mitään :D.
Hän ei ole ikinä juonut paljoa mutta on kyllä iso kokoinen 185cm/90kg. Huvittaa kun itsellä menee edes vähän päähän vasta 3/4pullollinen viiniä vaikka minäkään en kännää ja painan 60kg :D
Eräs tuttavani alkoi mennä sekaisin aina kun joi yhdenkin tuopin. Ei horjunut tai mitään, mutta jutut menivät oudoiksi ja käytös levottomaksi. Aikaisemmin mitään tuollaista ei ollut. Pari vuotta tuota outoa menoa jatkui, sitten puhkesi skitsofrenia ja ensimmäinen psykoosi.
Minulla kilahtaa nopeasti juotuna yksi hattuun ja alan hihitellä sekä sokeltaa, kolmesta simahdan, tunnetaan kavereiden keskuudessa nimellä "Titan teinikännit". Minun on juotava hitaasti ja siirryttävä jossain vaiheessa limsalinjalle, jos tahdon pysyä menossa mukana!
Onhan noita.Joku synnynnäinen vika?