Asunnonvaihtajat: edellisen myynti ja uuden osto
Meillä on kiikarissa ihana talo, menee varmaan aika nopsaan kaupaksi. Tämä oma vaan pitäisi saada jotenkin myytyä, ja mitä jos joku muu tekeekin paremman tarjouksen haluamastamme kohteesta? Emme muuta mihin tahansa, vaan myymme tämän vain jos saamme varmuudella haluamamme talon.
Ehdollinen tarjous? Muita vaihtoehtoja? Olemme tätä asuntoa maksaneet n. 1/3 pois.
Kommentit (7)
Me ollaan aina ensin ostettu uus, sitten myyty vasta vanha
Huvittavaa, mutta toisaalta myös surullista, että ihmiset jotka ovat täysin kuutamolla asunnon myynti- ja ostoprosessista voivat silti myydä ja ostaa asuntoja, koska pankit edelleen jakavat ilmaista lainarahaa liki kaikille joilla on edes pulssi. Tämän takia kiinteistövälittäjät voivat edelleen kiskoa aivan järjettömiä välityspalkkioita.
Ei mitään ehdollisia tarjouksia, jos talon hauatte, silloinhan joku muu ostaa sen teidän nenän edestä. Ostatte talon ja oma myyntiin yhtä aikaa, kaupat samaan aikaan. Tässä on kyllä se riski että ette saa omastanne hal u amaanne hintaa tai jäätte kahden asunnon loukkuun,mutta näin me on tehty jo kahdesti saadaksemme haluamamme. Toivottavasti asuntonne sijainti on hyvä, silloin homma toimiin.
Kun ostettiin talo laitettiin asunto vuokralle. On sitten jokin selustan turva, jos tulee näitä elämän "yllätyksiä". Onko teillä on nyt lainojen jälkeen jäänyt mitään säästöön, joita voisitte käyttää vakuutena uuteen lainaan? Maksatte sitten vanhan pois, kun saatte myytyä jos ette halua jättää sitä vuokralle.
Mikä teidän nykyinen oma asunto on? Omakotitalo? Kannattaa varmaan selvittää, mikä teidän alueella on tyypillinen myyntiaika. Jos myyntiaika on yli 4 kk, niin tuskin unelmatalonne myyjät ovat kiinnostuneita niin pitkään odottamaan.
Sitten teidän pitää vaan laskeskella, voitteko esim. tehdä alkukaupat kohtuullisella summalla, niin että saisitte loppukaupan mahdollisimman pitkälle ja siten aikaa myydä oman. Miten paljon joustoa taloudesta löytyy, jos jäätt joksikin aikaa kahden asunnon omistajiksi? Joustaako pankki?
Kun ostimme nykyisen talomme, niin kaupat menivät ketjussa. Me myytiin talomme eli tehtiin kauppakirjat perjantaina, ostimme uuden talon maanantaina, talon meille myynyt teki kaupat uudesta talosta tiistaina.
Myimme itse omaa taloamme. Emme ensin hyväksyneet talostamme tehtyä tarjousta, koska uutta meille sopivaa taloa ei löytynyt. Pari kuukautta myöhemmin myytiin tuli sopiva talo. Kun talo osoittautui meille sopivaksi, niin otimme yhteyttä tarjouksen jättäneeseen. Pienellä hinnan alennuksella hän oli valmis kauppoihin.
Vuokralle muutto olisi ollut toinen vaihtoehto, mutta sopivia vuokra-asuntojakaan ei löytynyt.
Muutatte ensin vuokralle, myytte vanhan asuntonne ja katselette sitten vasta niitä taloja.