Miten Suomessa suhtaudutaan lifestyle/perhebloggaajiin?
Tuleeko enemmäkseen hyvää kommenttia ja tsemppaamista vai tuleeko jotain selän takana vihaamistyyppistä tms? Ei kait lapsia kuitenkaan arvostella jos ovat blogissa kuvillaan?
Kommentit (4)
En usko, että juuri kukaan edes haluaa bloggaajien julkaisevan lastensa kuvia koko maailmalle. Vieraiden ihmisten lapset eivät ensinnäkään monia kiinnosta, toisin kuin omat ja sukulaislapset. Toisekseen lasten julkisuuteen tyrkkääminen kuulostaa jo ajatuksena arveluttavalta. Antaa heidän pitää yksityisyytensä ja elää tavallista arkea, oli sitten julkkiksen lapsi tai ihan keskivertoperheen.
Riippuu paljon blogin tyylistä. Jos tarkoituksena on aiheuttaa kateutta lukijoissa - siis brassailla merkkivaatteilla ja -kalusteilla, ravintolakäynneillä ja ulkomaanmatkoilla - ei paljon sympatiaa heru. Jos taas lähtökohta on aito ja elämänläheinen, lukijat voivat paremmin löytää kosketuspintaa ja silloin palautekin on parempaa. Ihan oikeasti, en kaipaa enää yhtäkään yhteistyökuvioitaan hehkuttavaa, omaa egoaan kiillottavaa bloggajaa.
Kauhistelen lasten kuvaamista. Lapsia vaatetetaan kuin nukkeja.
Säästäkää lapsianne. Blogit on tylsiä muutenkin, samat blogikliseet(sisustus, ulkonäkö, sisältö) jokaisella. Blogit on vain keino haalia krääsää "yhteistyökumppaneilta".