Onko MISSÄÄN nähtävillä tilastoja myönnetyistä työkyvyttömyyseläkkeistä?
Haluan nähdä jos oikeasti on perää niissä puheissa ettei niitä enää myönnetä.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Findikaattori https://findikaattori.fi/fi/76
Googlasin jo tuon sivun. Siinä on eläkkeen saajat yhteensä. Minua kiinnostaa uudet myönnetyt eläkkeet.
Erittäin vaikea päästä työkyvyttömyyseläkkeelle nykyään. Kiitos täyttäminen jotka haluaa nöyryttää huonokuntoisia ihmisiä.
Mulla prosessi kesti kolmisen vuotta. Eli sairaslomaa, kuntouttavaa työtoimintaa, sairaslomaa ja joka välissä useampien lääkäreiden tapaamisia. Kyseessä diagnoosi vaikea masennus. Lopulta uusi ja fiksu psykiatri teki sellaiset paperit, että pääsin lopulta työkyvyttömyyseläkkeelle. Rankinta oli se paperitulva kotiin, oli raskasta pitää huolta siitä, että lomakkeet tuli täytettyä oikein ja muistaa toimittaa ne eteenpäin.
Minä pääsin helposti työkyvyttömyyseläkkeelle. Ensin olin pari vuotta osatyökyvyttömyyeläkkeellä ja sitten pääsin/jouduin kokoeläkkeelle. Kumpikin hakemus meni kerralla läpi. Panostin paljon hakemukseen ja kuntoutuslääkäri sanoikin, että se oli harvinaisen hyvin tehty. Toki lääkärinlausunto oli erittäin hyvä ja seikkaperäinen.
Itse olin sairaslomalla vuoden ja sitten kaksi vuotta kuntoutustuella. Sitten työkyvyttömyyseläkepaperit sairauksina masennus ja pakko-oireinen häiriö, olin 35v. kun jouduin eläkkeelle.
Findikaattori https://findikaattori.fi/fi/76