Näitä tapauksia vain tuntuu riittävän.
https://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/petra-kohtasi-lohduttoman-n…
Milloin tämä sairas Suomalainen yhteiskunta tulee muuttumaan? Olen vakavasti alkanut harkita tulevan lapseni laittamista maksulliseen yksityiskouluun ulkomaille ja lähden itse myös pois täältä. En halua ottaa riskiä että joku narsisti kakara tuohoaa teoillaan lapseni tulevaisuuden.
Kommentit (5)
Vierailija kirjoitti:
Muuallahan ei kiusata. Ja otetaan muuttajat iloisina vastaan.
Jos olisit lukenut jutun tietäisit että poika suri omien kavereidensa käytöstä. Tajuatko ollenkaan, että kun sinä kiirehdit aina syyttelemään ensimmäisenä muuttajia ilman että sinulla on mitään tietoa asioiden oikeasta tolasta, se tekee SINUSTA kiusaajan. Häpeä.
Vierailija kirjoitti:
Muuallahan ei kiusata. Ja otetaan muuttajat iloisina vastaan.
Meillä on lapsi Sveitsiläisessä yksityskoulussa. Lapsilla on kaikilla samanlaiset koulupuvut. Kiusaamistapauksista annetaan kaksi varoitusta ja kolmas kerta johtaa koulusta erottamiseen joka on lopullista.
Ei Suomessa haluta puuttua tähän vaikka kiusaamisen aiheuttavat aiheuttavat miljardien yhteiskunnalliset vahingot. Monesta näistä kiusatuista ihmisrauniosta ei ole palaamaan normaali elämään vaan oireilevat loppu ikänsä traumojen kanssa.
Järeät keinot oilisi syytä ottaa käyttöön. Jokaisesta tapauksesta olisi syytä tehdä rikosilmoitus. Lakimuutokset kuntoon asian osalta. Koulun sisäiset selvittelyt eivät ole toimiva ratkaisu ja ikävät asiat lakaistaan maton alle. Yhtenäisen kouluasun käyttö olisi myös yksi askel oikeaan suuntaan.
Tuosta lehtijutusta jäi kamala kysymysmerkki kummittelemaan. Vanhempien puhelinnumeroita ei löytynyt mistään, joten ohikulkijan oli soitettava hätänumeroon. Poliisi tuli ja jutteli kiusatulle pojalle.
Entä sen jälkeen, entäs jos mitään ei tapahdu, jos vanhemmat eivät välitä. Sosiaalitädit ottavat asian ns. hoitaakseen. Mitä muuta poliisisetä tai -täti tuolle voivat. Ihana tämä Suomen välittämisyhteiskunta. Kyllä viran puolesta ns. välitetään.
Muuallahan ei kiusata. Ja otetaan muuttajat iloisina vastaan.