Miten eroon partakarvoista?
Miten te 50+ naiset pidätte naamakarvat kurissa?
Joka-aamuinen leuan ja viiksikarvojen nyppiminen ärsyttää.
Sitten on kuitenkin joku karva jäänyt sojoittamaan.
Leuka haavoja täynnä.
Miten pärjäätte vai olenko ainoa jolla parrankasvu kiihtyy. Nyt olen 60+.
Kommentit (17)
Mutta jos käyttää partahöylää niin syntyykö sänki?
Nyppimällä tulee illuusio että lähtee juurineen.
Vierailija kirjoitti:
Mutta jos käyttää partahöylää niin syntyykö sänki?
Nyppimällä tulee illuusio että lähtee juurineen.
Juuri noin miesten parta syntyy. Hinkkaa höylällä aikansa ihoa, alkaa parta kasvaa.
Kuulemma sama juttu kuin wc-paperi ja nainen. Pyyhkii aikansa niin perse kasvaa, siksi pitäisi myös pyyhkiä rintojen väliä.
No itse olen alle 30.v ja sama ongelma, johtuu hormoneista. Kävin laserissa. On auttanut, eikä tule sellasta kovaa sänkeä enää, vaikka kaikista karvoista toki ei koskaan eroon täysin mitenkään pääse jos niitä tulee. En osaa sanoa miten 60+ vuotiaalle soveltuu ja kannattaako siinä iässä enää alkaa maksaa laserista. Olisko sokerointi mitään? Ennen laseria käytin myös ihan höylää, samanlaista kun miehet parranajoon. Ei siitä se karva mitenkään muuttunut, tottakai sänkeä tuli ja sheivata piti jokapäivä pari kertaa. Ja rasitti ihoa, siksi menin laseriin. Laser on kyllä auttanut! mutta jos on vaan muutama sojottava karva ja nyppiminen on tähän asti onnistunut niin varmaan sillä kannattaa jatkaa..paitsi nuo haavt toki kuulostaa ikävälle. Sheivatessa ei tullut haavoja kuin aniharvoin ja nekin meni onneksi kissan piikkiin :D meikillä sängen peitti jos sitä nyt oli jotenkin enemmän päässyt tulemaan. Kukaan ei kyllä useinkaan sitä huomannut, tai ainakaan mitenkään noteerannut, ei edes poikaystävä!
Helpoin konsti on lankaus.
Etsikãä youtubesta
'Threading moustache'. Aika helppo opetella itse. Karvat kasvavat ohuiksi eikä kaktuspiikeiksi kun käyttää lankaa. On myos edullista kun tarvitsee vain ompelulankaa.
Vaihdevuosiviikset. Karmeen näköiset. Nyppikää pois.
Vierailija kirjoitti:
Vaihdevuosiviikset. Karmeen näköiset. Nyppikää pois.
Tämä. Moni kyllä meikkaa joka päivä paljon. Ja sitten nää viikset rehottaa. Ja valittavat kun uutta miestä ei löydy.
Mä olen vasta 40, mutta joutunut nyppimään jo vuosia. Tuon on ollut ainoa joka yhtään auttaa, terällä saisi olla koko ajan vetelemässä...
Laseriin menen, joskin olen nuorempi.
Koittakaa vaan kestää, kenellä mitäkin, kyllä se siitä...
toiv. leveälanteinen mies
Käytän Veet kasvoliuskoja hennoimpiin karvoihin, pinseteillä nypin sitten ne muutamat tönkömmät karvat. Mulla on 12x suurentava peili, niin näen varmasti poistaa kaikki haivenet.
Vierailija kirjoitti:
Helpoin konsti on lankaus.
Etsikãä youtubesta
'Threading moustache'. Aika helppo opetella itse. Karvat kasvavat ohuiksi eikä kaktuspiikeiksi kun käyttää lankaa. On myos edullista kun tarvitsee vain ompelulankaa.
Mä käytän ainoastaan tätä kun mun mies osaa tän taktiikan, mutta noita palveluita tarjoavat myös jotkut mamukampaamot. On kyllä aivan loistava metodi eikä satukaan kuten vahaus.
Poistaa siis kaikki naamakarvat (paitsi tietty kulmakarvoja, ne vaan trimmataan/ohennetaan), myös ne nukat poskista ja vielä hennommat nukat otsasta. Enpä ollutkaan aiemmin huomannut miten "karvainen" naama mulla on :D
Jotkut käyvät ihan parturilla partaveitsellä poistattamassa hennon nukan kasvoista. Itse en uskaltaisi.
Vaniqa-voide estää karvankasvun. Reseptin tarvitsee ja sen voi kirjoittaa tuohon yleislääkäri. Alkuun voide kirveli ja ärsytti, mutta sitten iho tottui. Olen tyytyväinen tuohon voiteeseen.
Vierailija kirjoitti:
Vaniqa-voide estää karvankasvun. Reseptin tarvitsee ja sen voi kirjoittaa tuohon yleislääkäri. Alkuun voide kirveli ja ärsytti, mutta sitten iho tottui. Olen tyytyväinen tuohon voiteeseen.
Ei kyllä estä, vaan hidastaa. Jos oikeasti kärsii esim. hirsutismista, niin ei riitä. Sitten kun karvat alkavat kasvaa, niin voide ei enää kunnolla auta. Pitäisi saada kaikki karvat ensiksi pois, sitten voidetta. Ja siltikin voide vain hidastaa ja vähentää karvankasvua.
Vaniqa on myös tosi kallista, ja sen käyttö on sitten elinikäistä.
Epilaattori auttaa. Nenänalusta on arin kohta, mutta ei se kauaa kestä. Heti epiloinnin päälle sivelen koko alueen kostealla deodoranttikivellä bakteerien kuivattamiseksi, jotta karvatupit eivät tulehdu toimituksesta.
Laser on tehokas ja pysyvä keino.
Ei minun tarvitse ajella joka päivä, mutta minulla on silti toimiva konsti. Käsikäyttöinen partahöylä. Sheivaa kuin mies! Samalla lähtee kainalokarvatkin! Häiritsi kyllä, kun lapsen vanhempainillassa yhdellä äidillä kasvoi parta ja töissä on yhdellä toisella naisella viikset! Kiva, kun tahdot siistiä!