Mitä virheitä teette toistuvasti suhteissanne? Syy ja mahdollinen korjausehdotus?
Itse pidän miehen etäällä itsestäni niin pitkään, että kyllästyy ja on varma, etten ole kiinnostunut. Syy; pelkään, että mies huomaa huonot puoleni lähemmässä tuttavuudessa. Korjausehdotus: pään amputaatio.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Luotan naisiin ystävänä. Ei kannattaisi. Korjaus: hanki vain miespuolisia ystäviä. Tosin riskinsä siinäkin, mutta kokonaisuus helpompi.
Ai niin syy: täytyyhän jokaisella olla se bestis, eikö?
Mä nostan miesystäväni jalustalle, jumal-olennoiksi. Olen kiitollinen jokaisesta huomionosoituksesta. Olen onnellinen kun saan vain olla moisen upeuden seurassa, tuntuu kuin säkenöivä huumorintaju ja älykkyys heijastuisivat myös minuun.
Korjausehdotus: hoida pääsi kuntoon, lapsuudessa suhde isään jäi vieraaksi vanhempien eron myötä. Huono itsetunto? Olen superhuono jonka olemista tasapainottaa supermies.
Onko muilla ehdotuksia tilanteeseeni?
Olen eroamassa jatkuvasti, kun ajattelen, että se on kumppanin parhaaksi, että hän pääsee minusta eroon. Pidän myös kumppania (ja kaikkia muita ihmisiä) itseäni parempina.
Syy: huono itsetunto, huonommuuden tunne
Korjausehdotus: syanidi 300 mg per os
Rakastun ja aloitan toisen taustojen selvittämisen stalkkaamalla netissä..penkomalla hänen tavaroitaan ja papereitaan. Syynä huono itsetunto ja hylkäämisen pelko. Avioerolapsi. Ratkaisu: hanki elämä!
Olen liian välitön, utelias, vilpitön, empaattinen, suurpiirteinen ja nopea...
Ratkaisu: en aio muuttaa itseäni, koska en pysty siihen, jos en kelpaa sille ei voi mitään.
Olen takertuvainen ja mustasukkainen, sorrun mustavalko-ajatteluun ja annan miehen kohdella minua alentavaan sävyyn mm. huomautella ikävästi ulkonäöstä, sanoa minua tyhmäksi, liian herkäksi jne... sekä pitää itseään ylempiarvoisena kuin minä, vaikka tiedän sisimmässäni ettei tämä ole totta.
Korjaus ehdotus: Rakasta itseäsi, hanki oma elämä ja ala elää sitä, älä pelkää tulevasi hylätyksi kenenkään toimesta, äläkä hylkää itseäsi tullaksesi toimeen kaikkien kanssa.
Luotan naisiin ystävänä. Ei kannattaisi. Korjaus: hanki vain miespuolisia ystäviä. Tosin riskinsä siinäkin, mutta kokonaisuus helpompi.