Kotikatu oli kyllä ihan laatusarja
7. kausi kohta katsottu lähes putkeen Yle Areenasta... Seurasin aikoinaan vain jakson sieltä ja täältä, suurimmaksi osaksi itselleni ihan uutta materiaalia, näin vanhempana ymmärtää sarjan ihan eri tavalla kuin nuorempana.
Harmi ettei vastaavaa sarjaa ole myöhemmin enää tehty, nykyisin tehdään lähinnä vain "höttöä". Kotikatu oli huolella käsikirjoitettu sarja. (Paitsi loppuaikoina kun taso romahti)
Kommentit (94)
Helana Rängman (Uudesta Päivän Marika) mukana näyttelee opiskelijaa 7. kaudessa. Melkein saman näköinen kuin lähes 20v myöhemmin.
Hyvä sarja oli, pilalle meni siinä vaiheessa kun vaihtoivat kuvauspaikan kallioon.
samaa mieltä meni pilalle kun muuttivat kallioon
Osaavat jopa näytellä. Toisin kuin jossain Salkkareissa.
Tosiaankin laatu sarja siihen asti kun Hannu Kahakorpi lopetti ja sarjaa alettiin viedä saippua/Salkkarit tyyliin että saataisiin nuorempia katsojia
Hyvä ja laadukas sarja oli. Lapsuuden lemppareita.
Oli, kunnes käsikirjoitustiimi uusittiin sarjan loppupuolella... tuli ihan wt salkkarimeininki kotikatuunkin.
Vierailija kirjoitti:
Hyvä sarja oli, pilalle meni siinä vaiheessa kun vaihtoivat kuvauspaikan kallioon.
Tarkkaan ottaen kuvauspaikka vaihtoi studioon ja sarja alkoi muka sijoittua Kallioon.
Hyvä sarja mutta liian pitkä. Tossa muuttovaiheessa olisi vaan pitänyt lopettaa. Alkukaudet ihan mahtavia.
Ihanaa, että saa katsoa sarjan uudestaan areenasta. Pelkäsin jo ettei enää näkisi missään, kun liian kalliiksi tulisi DVD:t ja telkkarissa uusiminen.
Kumman kaa, Teemun vai Jannen? ;)
Miksiköhän Marttia (Jannen poikaa) piti vanhentaa Kertun ikäisestä Jarkon ikäiseksi? Liittyikö se jotenkin siihen, että Jarkolle ja Emilille saataisiin heidän itsensä ikäinen kaveri mukaan kolmanneksi tyypiksi heidän jengiinsä?
Kotikatu tuotantokausia lisää DVD:lle!
Menisi kaupaksi kyllä kirjoitti:
Kotikatu tuotantokausia lisää DVD:lle!
Adressit.comissa joku voisi tehdä adressin tästä. Jos se auttaisi? 🤔
Joku joka osaa tehdä hyvän kirjoitti:
Menisi kaupaksi kyllä kirjoitti:
Kotikatu tuotantokausia lisää DVD:lle!
Adressit.comissa joku voisi tehdä adressin tästä. Jos se auttaisi? 🤔
Ja kun tulisi tarpeeksi nimiä, niin eteenpäin Ylelle.
Vierailija kirjoitti:
Kumman kaa, Teemun vai Jannen? ;)
Molempien.
Sarjan laatu laski jossain vaiheessa.
Harmi, että vain neljä tuotantokautta julkaistu DVD:lle.
Joo ihan huippu sarja oli aikoinaan ja uudelleen katsottuna on kiva huomata, että on huippu sarja edelleen.