Pyykki kuivuu ulkona kahdessa tunnissa
Lakanapyykki. Auringossa ja tuulessa. 2 h, niin valmis. Muut vaatteet lähes yhtä nopeasti. Olen pessy tänään jo 5 koneellista pyykkiä. Mulla on vanha kone, joka pyörittää yhden täyden koneen 1 h 30 min.
Kommentit (9)
Kaupungin laitamilla ,upealla rivitaloalueella voin kuivattaa lakana-ym sopivat pyykit aina ulkona.Varsinkin alkukesästä kuivuvat just 1-2h.
Mutta täällä maalla järven rannalla laitoin pyykkinarun kahden ison koivun väliin-ajattelin ihanaa ,kun voi kaikki pyykit viedä ulos. Järven ja talon välissä vain muutama koivu.
Arvatkaas mieten kävi.Ihmettelin pari kesää ja yhden talven ,kun jonossa ilmestui kutiavia punaisia pieniä näppyjä paljon sinne sun tänne koko kroppaan.Ukolle ei tullut mitään.Hänä ei ole koskaan syöneet myös hyttyset-minua ahmivat ,ellen laita offia.
No, mistäpä ne näpyt minulle tuli,vähän piti googlailla.Siis lintukirput ei niissä vaatteissa ,lakanoissa jne.Lintukirput syö toisia ja toiset ei kelpaa😅
Enpä ole sen jälkeen ulkona
täällä kakkoskodissa pyykkiä kuivatellut.
Kuivauskaapissa ovat siististi 1-2 pv ja sieltä vien kaappiin.Hyvä ilmastointi kuivattaa lakanat oven päällä päivän aikana.
Täällä sataa vettä. Meillä on kuivaava pyykinpesukone niin ei oikein ole mihin ripustais kuivamaan jos tarvis 😊
Tiedän lintukirpuista. Siksi en koskaan kuivaa mökillä pyykkiä.
Parvekkeella kaupungissa on hyvä kuivattaa.
Minä vielä tehostan pyykkien kuivumista parvekkeella pöytätuullettimella. :)
Meillä on kuivaushuone kerrostalossa. Kuivaa 2 tunnissa sekin, kun pistää puhaltimen päälle. Mutta juu, oon kuivannut nyt ulkonakin.
Muita pyykkääjiä langoilla?