Auttaako hyvä kunto helteessä jaksamiseen?
Kommentit (13)
Hyvä kysymys! Mieheni pyöräilee 15 km päivässä ympäri vuoden töihin. Mielestäni on siis perushyvässä/hyvässä kunnossa. Kyllä hänelläkin hiki valuu ja on tukalaa olla ajottain. Polttaa tupakkaa. Vähän ylipainoa.
Itse liikun kävellen joka päivä. Olen kohtalaisessa kunnossa. Eilen minulla tuli raja vastaan että en uskaltanut lähteä lenkille kun tuntui ettei jalat kanna ehkä takaisin. Todella outo ja voimaton olo. Poltan myös. Vähän ylipainoa.
Väittäisin että ainakin painolla voi olla joku osuus asiaan. Tosin minulla on kovakuntoinen äärimmäisen laiha ystävätär joka ei hikoile koskaan.
Luulisin että iso osa on sydämen ja verenkiertoelimistön sekä keuhkojen kunnolla, ja ne voi olla huonossa kunnossa hoikallakin.
Olen huomannut, että kun olen hyvässä fyysisessä kunnossa, jaksan helteelläkin paremmin. Nyt en ihan ole ja olo on kyllä tuskaista.
Mä en ole kovin hyvässä kunnossa. Ei ole sairauksia eikä ylipainoa mutta ei myöskään vaikuta jaksamiseen.
Minulla on hyvä kunto, harrastan liikuntaa päivittäin. Ei ole helteet haitanneet, liikkuessa vaan hikoilee enempi, mutta kun juo ja syö hyvin, niin hyvin oon jaksanu liikkua entiseen malliin.
Ainakin ylipainoiset ja huonokuntoiset on jatkuvasti ääneen valittamassa tukalaa oloaan. Kuumuus ahdistaa ja ei saa nukuttua kunnolla.
Eikö hyväkuntoiset sitten vaan valita vai onko tässä jotain perää?
Vierailija kirjoitti:
Luulisin että iso osa on sydämen ja verenkiertoelimistön sekä keuhkojen kunnolla, ja ne voi olla huonossa kunnossa hoikallakin.
Hoikka ei ole yhtä kuin hyvä kunto
En osaa vastata kuin omasta ja perheeni ja lähipiirini puolesta.
Olemme kaikki hyväkuntoisia kevyehkösti treenaavia hoikkia ja normaalipainoisia. Nautimme näistä keleistä ihan älyttömästi, ei ole kuuma, hiki tulee vain treenatessa, ruoka maistuu ja yöllä nukutaan hyvin. Ei väsytä eikä uuvuta. Juuri tulin mustikkametsästä:)
Yleensä hyvä kunto varmasti auttaa, mutta ihmiset on kuitenkin yksilöitä. Mä olen hyväkuntoinen ja hoikka, mutta kärsin tästä kuumuudesta. Kylmää siedän sitten keskimääräistä paremmin. Ehkä se on joku biologiaan perustuva juttu. Mun geeneillä vaan pärjää hyvin pimeässä kylmyydessä, ja huonosti kirkkaassa kuumuudessa. Talvella tarvitsen esim. hanskoja todella harvoin ja pärjään muutenkin kevyemmässä vaatetuksessa kuin useimmat. Mun kroppa vain käy jotenkin kuumana.
Koirissa tämä kunnon vaikutuus näkyy aika selvästi. Hyväkuntoiset ja hoikat piskit on reippaampia ja jaksaa paremmin kuin paksut ja huonokuntoiset. Oman koiran sisaruksista ne pari paksuinta lähes tekee kuolemaa näillä helteillä, ja kyse on noin vuoden ikäisistä terveistä koirista. Sen huomaa tuolla ulkonakin kun katselee koiria. Entinen koira ei myöskään ollut ihan perusterve, eikä se oikein jaksanut näin kuumalla. Jo nuorena sen piti pysähtyä lepäämään lyhyelläkin lenkillä, jos oli kuuma.
PS. On kiva nähdä, että moni vie koiransa kunnon lenkille sitten vaikka yöaikaan kun on viileämpää. :)
Olen hyväkuntoinen, mutta verenpainetautinen. Nämä helteet on liikaa.
Olen hoikka, terve, terveellisiä elintapoja noudattava ja runsaasti liikuntaa harrastava hieman yli 3-kymppinen ja mä vihaan tätä hellettä. En pysty nukkumaan, koska hikoilen järjettömästi.
Mä oon hoikka ja melko hyväkuntoinen mutta kyllä vaan on perkeleen tukalaa.
Osaan sanoa omalta kohdaltani, että ööö.
Olen lihava, en harrasta liikuntaa, arkiliikuntaa kylläkin (ei autoa ja duunissa ravintolassa), pari perussairautta. Ei nää ilmat ole mulle olleet mikään ongelma. En nyt lämpöä rakasta, mutta aurinko on kiva.
Jaksan hyvin tätä rupeamaa tässä vaiheessa. Ei edes pää ole pehminnyt.
Heittelen ilmoille, että osalla on asenne on ongelma ja valittamisen kulttuuri syvällä luonteessa. Suomessa kuuluu olla vaihtelevat säät.
123 kg