Ripuli heti ruoan jälkeen ja ilmavaivat ja mahakipu
Hei, oon tässä kärsiny lähiaikoina siitä, että esim. Aamupalan jälkeen mahaa kipristelee ja vääntää ja pakko päästä vessaan. Sillon ei ollut niin pahaa kipristelyä tai vääntämistä kunnes nyt parin päivän aikana on tullut kovemmat vääntämiskivut ja sellainen oksetus olo, mutta en ole oksentanut. Ripuli tulee joka ruoan jälkeen tai kerran/kaksi päivässä jonkun ruoan jälkeen..
kysympä siis, tietääkö joku mistä tämä voisi johtua? Sanon jo valmiiksi, että poissuljetaan raskaus tässä tapauksessa.
Kiitos vastanneille.
Kommentit (6)
Riippuu vähän mitä olet syönyt. Mutta tulee mieleen maitoallergia, laktoodi-into. Tai keliakia.
Minulla oli syynä kilpirauhasen liikatoiminta. Mutta voihan se olla ärtyvä suoli, keliakia, allergia tai ihan hellekin.
Selvästi joku mitä syöt tai juot aamupalalla on syyllinen. Kokeile jättää viljatuotteet pois ja vaihda laktoosittomiin maitotuotteisiin tai vaihda kahvin tilalle jotain muuta. Sillä se selviää.
Olen alle 18v että en tiedä voiko kilpirauhanen olla näin nuorella ongelma?
En juo kahvia ja syön yleensä gluteenitonta ruokaa eli ei juuri ollenkaan viljaa muuta kuin kauraa. Saatan joskus juoda laktoosillista maitoa yms käyttää laktoosillista tuotteita, mutta yleensä käytän laktoosittomia.
Hups, unohdin kirjoitta tuohon että _aikaisemmin_ siis ei niin kovat kivut ja ripuli ei ollut niin yleistä mutta nyt on.