Huolehtikaa lemmikkien viilennyksestä näillä helteillä!
Kissa tai koira ei voi itse mennä suihkuun tai muutoin auttaa oloaan muutoin kuin varjossa makaamalla, mikä ei näillä helteillä paljoa auta. Omistajan on siis huolehdittava lemmikkinsä hyvinvoinnista.
Vettä täytyy tietysti olla koko ajan saatavilla, mutta eläimen oloa voi helpottaa myös kastelemalla (myös kissa voi pitää tästä helteellä), laittamalla pakkasessa ollut pyyhe makuualustaksi tai eläimen päälle, tai kylmäpullo tai vihannespussi pakkasesta makuualustan alle. Kannattaa kokeilla eri keinoja.
Oppitunti ohi!
Kommentit (15)
Vierailija kirjoitti:
Kiitos, Jeesus sinulle tästäkin oppitunnista.
Ole hyvä!
Ap
Mun kissalla toimii parhaiten kastelu. Vettä astiaan ja kädellä sivelen turkkiin.
Yleensä tuo kissa inhoaa vettä.
Sama mun kissalla. lisäksi "hieron" sitä monta kertaa päivässä kostella(ei kylmällä) pyyhkellä niin että turkki kastuu ja se on mielissään. Nyt se nukkuu pyykkikorissa jonka pohjalla on kostea pyyhe jonka alla pyyhkeeseen kääritty kylmäkalle ja tuuletin puhaltaa.Ilmastointilaitteen ostaisin jos jostain saisi
Rodusta riippuu myös tuo kuumuuden kesto, joten heti on turha alkaa sättiä niitä koiran kanssa ulkoilevia, maastossa on hyvä lenkkeillä, kunhan nesteytys on kunnossa.
Meillä on musta koira, joka ei varjossa viihdy. Pakko mennä makaileen aurinkoisimmalle paikalle.
Me ajettiin koiralta vastasta karvat pois, on tykännyt
Koirat autoon ja ikkunat kiinni kun on niin kuuma ulkona.
Mun cooni käy lattialla kieriskelemässä, kun olen käynyt kylmässä suihkussa.
Kylmä märkä keittiöpyyhe on mun kissalla auttanut. Se vielä kiinni pyykkipojalla kaulasta ja kissa tassuttelee kun mikäkin viittasankari asunnossa. Muuten vaan makaisi lötkönä pitkin asuntoa.
Vierailija kirjoitti:
Kylmä märkä keittiöpyyhe on mun kissalla auttanut. Se vielä kiinni pyykkipojalla kaulasta ja kissa tassuttelee kun mikäkin viittasankari asunnossa. Muuten vaan makaisi lötkönä pitkin asuntoa.
Siis että mitä? Kissan turkissa kiinni keittiöpyyhe pyykkipojalla?
Näyttää olevan vähän kissasta kiinni, miten tuohon helteeseen suhtautuu. Meidän kisu joka yleensä tahtoo vain myöhään illalla ulkoilemaan, on nyt muutaman päivän mankunut pitkin päivää lenkille. Kuuma ei tunnu haittaavaan pihalla, vaikka sisällä olisi viileämpää, mutta asfalttikadulle ei tahdo mennä. Asfaltti lienee liian kuumaa.
Häntä vispaa pihaistutusten seasta, kun tämä vahtii jotain myyränkoloa.
Ainakin kissoilla on huono janontunne eikä välttämättä tajua juoda tarpeeksi. Riittävä nesteytys kannattaa siis hoitaa ruoan mukana tai antaa vettä lääkeruiskulla suoraan suuhun, jatkuvasti tarjolla olevan veden lisäksi.
Kiitos, Jeesus sinulle tästäkin oppitunnista.