Onko Vihreät oikeisto- vai vasemmistopuolue?
Tuntuvat pystyvän tekemään kumpaa vain politiikkaa siitä riippuen, kenen kanssa ovat hallituksessa.
Kommentit (17)
Ei ole.
ts. vihreissä on mukana sekä ihan oikeistoliberaaleja (tyyliin Antero Vartia, Osmo Soininvaarakin) että ex-stallareita, jotka ovat edelleen vasemmalle päin kallellaan.
Ks. myös https://www.vihreat.fi/artikkeli/2007/05/vihreiden-varapuheenjohtajaehd… . Vähän vanha juttu, mutta ei asiat ole reilussa kymmenessä vuodessa muuttuneet miksikään.
On oikeistovihreitä ja vasemmistovihreitä. Yllättääkö ketään, että isossa porukassa on eri tavoin ajattelevia ihmisiä, jotka kaikki haluavat vaikuttaa asioihin? Ei pitäisi.
Suomessa ei ole koskaan ollut kunnon oikeisto vasemmisto jakoa, koska kyseiset määritteet syntyivät Ranskan vallankumouksessa. Oikeisto on hallitus joka puuttuu mahdollisimmam vähän ja vasemmiston hallitus puuttuu enemmän. Suomessa ei kumpaakaan näistä ääripäistä ole koskaan ollut.
En tiedä, mutta ihan turha puolue kuitenkin. Kauas kulkeutuneet alkuajoistaan, jolloin olivat oikeasti ympäristöpuolue, nythän ne nysvää pissalirujen parissa, kepu saa rauhassa raiskata luonnon. Kaikkein älyttömintä on tuo niiden tuulivoimalahullutus. Tuhotaan valtavat alueet luontoa, häädetään uhanalaiset linnutkin pesintäpaikoiltaan, pilataan ihmisten elinympäristö ja mahdollisesti terveys. Voitot tästä vihreästä bisneksestä valuu ulkomaille ja siivous jää lähinnä suomalaisille, maanvuokraajat ovat siitä viimekädessä vastuussa. Tällä hetkellä romutettavat lasikuituiset tuulimyllyn osat dumpataan köyhiin maihin, jossa ne poltetaan avoimen taivaan alla. Kiitos vihreät!
Kuntapolitiikkaa tehdään joka kaupungissa vähän eri tavalla mutta Treen vihreät ovat siinä suhteessa täysin oikeistolaisia. Puistot tuhotaan yms.
Vasemmistoa... lisänä päätöntä ympäristöhäröilyä, päätösten tullessa voimaan tuntuu lopputulos aina yllättävän, ei me tota ajateltu. Miksi Suomi hei ei voi toimia vain tuuli- ja aurinkovoimalla heeeei... katsokaa Helsingin kivihiilikasoja...
Politiikan opiskelijat tutkivat asiaa muistaakseni viime vuonna. Vihreä liitto on yhtä vasemmalla kuin Vasemmistoliitto.
On vasemmistopuolue. Puolueessa on paljon kommunisteja: Satu Hassi, Emma Kari, Heidi Hautala ja mitä niitä nyt olikaan. Soininvaara on enemmän oikeistoa, mutta vähemmistössä.
Vihreät on enemmän Yhdysvaltojen menoa. Meillä kaikki muut puolueet on arvomaailmaltaan lähempänä venäjän menoa.
Tärkein pointti lienee että omistaako kansalainen oman itsensä.
Vihreät käyttävät samoja keinoja propagandansa levittämiseen kuin aadolfin tyypit. Se vain todistaa että oli aate mikä hyvänsä, fanaattisuus ja mustavalkoisuus tekee siitä n a t s ipuolueen.
Nyt voin sanoa että olen ns.vihreä ajatuksiltani ja äänestän Vihreitä mutta vasta kuulin että se olisi vähän jakaantunut puolue että toiset on puolueen sisällä vasemmalla ja toiset sitten vaan ovat. Tämä yllätti, enkä tiedä onko tämä varma tieto? Itse haluaisin olla vain Vihreä ilman painotuksia kumpaankaan suuntaan.