Sinä uusi nuori työntekijä HUS:lla
Älä vaan missään nimessä kahvitunnilla vahingossakaan istahda osastonhoitajien pöytään, siellä saatta istua jopa lääkäreitäkin. Tämä pönötyskulttuuri on edelleenkin voimassa vaikka eletään jo 2000-lukua.
Kommentit (12)
Joku sama ihminenkö täällä tekee kokoajan negatiivisia aloituksia hoitoalasta? 😂
En ymmärrä tätä lääkäreiden mollaamista. Minua on aina lääkärit moikanneet ennen kuin olen ehtinyt edes itse moikata heitä. Muutenkin hymyilleet iloisina ja lääkärin kierrollakin minua kuunneltiin todella luottavaisesti vaikka olin vasta opiskelija. Olen nuori hoitaja enkä koskaan ole kokenut mitään ikävää lääkäreiden taholta.
Tämä on kyllä totta muuallakin. Pöydässä voi tulla täysi hiljaisuus tai sitten tulee äkkilähtö porukalle.
Hahaa. Ihan sama meininki ympäristökunnissa. Hoitut juoruilee iloisesti pöydässä kunnes LÄÄKÄRI tulee kahvihuoneeseen. Kaikki hiljenee ja sit ne vielä ihmettelee miksei lääkärit viihdy heidän seurassa.
Meidän osastolla lääkärit ja hoitajat on työkavereita keskenään. Jutellaan kuulumisia ihan normaalisti tauoilla.
Eivät kaikki lääkärit ylläpidä pönötyskulttuuria mutta tottakai niitäkin löytyy. Eiköhän tuo ole aika persoonakohtaista. Ainakin oman kokemukseni mukaan.
Jaa? Kyllä meillä istuu samassa pöydässä kaikki laitoshuoltajista ylilääkäriin. Meilahden tornissa ainakin kahvihuoneet on niin pieniä että niissä on tasan kaksi pöytää ja on istuttava sinne missä on tilaa.
No höpö höpö. Meillä istutaan kahvilla samoissa pöydissä ja ollaan facebook-kavereita. Leikkurissa siis näin, me hoitajat olemme kirurgien työpareja, leikkausten aikana tulee juteltua ummet ja lammet. Teemme siis rutinoitunutta elektiivistä kirurgiaa, emme kamppaile elämästä ja kuolemasta. ;)
Jorvissa oli yhdellä kirran osastolla juuri tuollaista! Arvon kirurgien edessä suurinpiirtein vedettiin kättä lippaan. Tämä siis ihan muutama vuosi takaperin.
Vierailija kirjoitti:
Hahaa. Ihan sama meininki ympäristökunnissa. Hoitut juoruilee iloisesti pöydässä kunnes LÄÄKÄRI tulee kahvihuoneeseen. Kaikki hiljenee ja sit ne vielä ihmettelee miksei lääkärit viihdy heidän seurassa.
Sairaalassa hoitaja oli todella töykeä minua kohtaan, tiuski ja naama kuin olisi sitruunan niellyt. Kun lääkäri saapui niin hoitajan kasvot kirkastuivat, alkoi hymyillä ja lässyttää lääkärille.
Jaa. Ei meillä ainakaan.. ihan istutaan oh:n ja ylilääkärin kanssa samassa pöydässä.
- opiskelija