Kannattaako miehelle näyttää jos olen mustasukkainen?
Vai kannattaako jättää näyttämättä?
Kysymys naispuolisesta kaverista
Kommentit (11)
En ikinä kehtaisi tunnustaa jos olisin mustasukkainen. Sehän kertoo vain että ettet usko itse olevasi paras miehellesi.
Parempi neuvo on että luovut itse kokonaan mustasukkaisuudesta.
Vierailija kirjoitti:
Itse pitäisin sitä herttaisena, jos et ole aivan sairaalloisen mustasukkainen.
Sinkkumies
Mitä ihmeen herttaista on mustasukkaisuudessa? Epäluottamuslause pahimmasta päästä.
Mustasukkaisuus kielii aika usein vaan heikosta itsetunnosta...
Mulla omakohtaista kokemusta miehen naispuolisesta ystävästä (kaiken lisäksi vielä miehen paras ystävä, samanikäinenkin kun itse olen 20+ vuotta miestä vanhempi), olin NIIN mustasukkainen että kiehuin sisältä, mutta en näyttänyt sitä.
Ajattelin vaan että jos näytän mustasukkaisuuteni niin miehellä saattaa tulla huono omatunto tapailla ko. ystävää (me kyllä tosi usein tavataankin silleen että sekä minä että hänen nykyinen poikaystävä on mukana) tai että saattaa ihan kokonaan vähentää tapaamisia mun takia, mitä en tietty halunnut.
Mietin silleen että minut se on kuitenkin valinnut, joten mitä syytä olla mustasukkainen :) Kyllähän maailmassa on aina naisia, jotka ovat joko kauniimpia ja/tai nuorempia kuin minä. Paree vaan uskoa siihen että valitsi minut hyvästä syystä, kun olisi kerran kauniimman/nuoremmankin saanut.
Ja mitä sillä mustasukkaisuudella saavuttaa. Eripuraa vaan tulee suhteeseen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Itse pitäisin sitä herttaisena, jos et ole aivan sairaalloisen mustasukkainen.
Sinkkumies
Mitä ihmeen herttaista on mustasukkaisuudessa? Epäluottamuslause pahimmasta päästä.
Ei ihminen ole syyllinen heikkoudestaan, se tulee usein elämänkokemuksista ja kasvatuksesta.
Sinkkumies
Riippuu siitä pidätkö miehestä. Jos pidät niin näytät, jos taas et niin ole kuin ei voisi vähempää kiinnostaa.
En koskaan ollut mustasukkainen ex-miehestäni vaikka hänellä oli naispuolisia kavereita opiskeluajoiltaan. Tapasinkin pari heistä.
Ex on komea ja varakas, joten ajattelin, että hän halusi just minut vaikka mahiksia oli kauniimpiin naisiin.
Hän myöskään ei olisi halunnut erota, mutta itse halusin jatkaa elämää toiseen suuntaan.
EI. Mustasukkaisuus on todella epämiellyttävä luonteenpiirre.
Puhu. Kerro asiasta miehellesi. Meillä oli sama tilanne ja keskustelimme asiasta. Sain kuulla syistä, miksi mies oli tämän naisen kaveri, mutta miksi hän ei voisi koskaan kuvitella parisuhdetta hänen kanssaan. Mustasukkaisuus katosi. Nyt nainen on myös minun hyvä kaveri. Toki tässä piilee se riski, että miehellä on tunteita tätä toista naista kohtaan.
Sanoisin että riippuu tilanteesta. Turha mustasukkaisuus on toki turhaa, mutta voi myös olla ihan aiheellista olla huolissaan omasta parisuhteesta ja nostaa kaveriasia esille, jos tämä kaveruus alkaa tuntua liian epäilyttävältä, salaillaan asioita tai sinut jätetään ulkopuolelle ja homma yleensäkin alkaa tuntua hämärältä.
Itse pitäisin sitä herttaisena, jos et ole aivan sairaalloisen mustasukkainen.
Sinkkumies