Pärjääkö nelihenkinen perhe, jos ruokaan ja muuhun jää 250 euroa kuukaudeksi?
Tähän on jo laskettu toimeentulotuki (vähennyksiä tehty, koska mies ei saa opintolainaa). Kolmella meistä on erityisruokavalio (allergioita jne.) ja yksi vaippaikäinen. Pärjäisittekö?
Kommentit (3)
Ja tietty riippuu allergioista. Jos tarviitte kalliita erikoisjauhoja, -maitoja ym. niin ei varmaan pärjää.
esikoisella nämä ainakin: muna, maito, soija, peruna ja vehnä. Miehellä mm. kala, tomaatti, hedelmät jne. Itse en syö punaista lihaa.
Auto on miehen pitkien koulumatkojen vuoksi joita ei voi kulkea linkulla, joten bensaan menee jonkin verran rahaa (emme asu kaupungissa). Kesärenkaat pitäisi ostaa näistä rahoista, samoin ainakin miehelle silmälasit (itselleni en osta, koska en aja autolla, voin käyttää vanhoja piilareitani, näkö -4,5), joihin menee omista rahoista 300.
Aika epätoivoiselta näyttää :(
ap
mutta riippuu itä nuo muut on. sähkö, roskis, vakuutukset, tontinvuokra, nuohous... okt:ssä asuessa ei. mutta jos sähkökin jo noista maksettu eikä juuri muita laskuja kuin niitä mitä ite tekee, siis ruoka, auto? vaatteet, lääkkeet, puhelin yms. niin pärjäis max3-4kk sit alkaa ahdistaa ja tekee tiukkaa. aina pamahtaa joku isompi lasku lopulta.