Ajatusmaailma vaihtelee usein, normaalia?
Eli huomaan ajatusmaailmani ja arvojeni vaihtelevan yllättävän nopeasti. Samoin suhtautumiseni ihmisiin, varsinkin läheisiin. Saatan yhtenä päivänä tai viikkona pitää kuolemantuomiota oikeutettuna ja ihmisiä aivan paskaläjinä näin suoraan sanottuna. Tunnen vihaa ohikulkijoita kohtaan ja olen vainoharhainen että paras ystäväni suunnittelee jotain pääni menoksi tai että joku seuraa minua kaduilla. Seuraavana viikkona tai jopa päivänä saatan olla rakastavaisemmalla tuulella ja maailmankuvani on täysin muuttunut. Luotan paremmin enkä ole yhtä "julmalla" päällä. Olen hyvin herkkä ja pitkävihainen, joka näkyy sitten siinä kun se rakastavaisemmat ajatukset lähtevät kävelemään ja alan taas miettimään ihmisten tekemiä ja omia pahoja tekoja. Teen asioita ilman ajattelemista mutta toisaalta olen melkoinen stressaaja/ajattelija samaan aikaan. Myös äkkipikainen ja hajamielinen luonne, tai näin olen kuullut.
Olen ennen viillellyt ja miettinyt itsemurhaa sitä kuitenkaan koskaan yrittämättä. Tästäkin olen ollut noin vuoden kuivilla, vaikka muutama repsahdus tullut. Diagnoosiksi sain keskivaikean masennuksen. Käskettiin menemään psykoterapiaan, mutta en ole vielä saanut aikaiseksi kun ajattelen etten tarvitse tai edes halua, mutta toisina päivinä itken ja uskon tarvitsevani apua. Terapian suhteen siis hyvin ristiriitaiset ajatukset. Kaikista asioista minulla löytyy ristiriitaisia ajatuksia ja mielipiteitä, sen takia on vaikea vastata kysymyksiin jotka tähtäävät oman mielipiteen kertomiseen.
Onko tälläinen normaalia? Emme ole psykologin kanssa tästä juuri keskustelleet, en tiedä miksi. Psykologi on enemmän keskittynyt ahdistuneisuuteeni enkä ole saanut kerrotuksi näistä ajatuksista ja ongelmista. Tämä tuottaa ongelmia sen takia, että minulla on vaikeuksia pitää yhtään kiinni suunnitelmista ja motivaatiosta esimerkiksi käydä koulua tai pitää ystävyyssuhteita. Monesti olen katkaissut kaverisuhteet senkin takia, kun vainoharhaisuus iskee ja alan syvästi vihaamaan heitä ja muita ihmisiä, mikä johtaa sitten suunnitelmiin itsensä tappamiseen ja koulun lopettamiseen. Seuraavana päivänä saatan olla maailman rakastavaisemmalla tuulella ja haluan vain nauraa ja viettää aikaa kavereiden kanssa. Saatan joskus "räjähtää" eli sanoa mitä sattuu vanhemmille tai kavereille.