Auttakaa ihan oikeasti: Nivuset hikoavat ja pussit tarraavat kiinni reisiin, millä tästä pääsee eroon kesähelteillä?
Tämä on päivittäinen kiusallinen vaiva. Ylipainoa on hieman, olen 178cm ja painoa 110kg mutta ongelma on ollut aina kun olin joskus laiha. Kävely on todella vaikeata ja vähän väliä on pakko käsillä nyppästä kasseja irti reisistä ja se näyttää typerältä eikä auta kuin hetkeksi. Millä te muut olette ratkaisseet tämän ongelman? Bokserit ovat sopivan kokoiset mutta paikat vain hautuvat.
Kommentit (16)
Vierailija kirjoitti:
Talkkia?
Auttaa joksikin aikaa mutta pitäisi päivän mittaan lisäillä useaan otteeseen, eli ainakaan ulkona ollessa muiden ihmisten seurassa se ei oikein käy. Käytän tätä konstia kyllä esim. kaupassa käydessä.
Eri malliset alushousut, sellaiset, joissa ne kulkuset ei niin pääse kilisemään?
Teippaa heppi ja kassit vatsaa vasten kiinni, niin ei roiku kintuissa.
Ei voi tarttua reisiin jos käytät uikkarimallisia alushousuja eli englanniksi näitä briefsejä.
Ja en halua mitenkään päteä tai ilkeillä, mutta 110kg on melkoinen paino alle 180cm pitkälle miehelle.
naiset ehkäisee sisäreisien hiertymiä kesällä laittamalla deodoranttia hankaavaan ihoon
Osta jostain aikuisviihdekaupasta alushousut kivespussilla. Kivekset pysyvät niissä eivätkä tarraa mihinkään. Stringit on paras vaihtoehto, koska niissä kivekset pysyvät aloillaan
Esim. Tällaiset: https://antishop.fi/shop/stringit-3
No siis eihän ne mihinkään hierrä, jos on riittävän tiukat kalsarit. Itse suosin perinteisen mallisia lyhyitä kalsareita, jossa siis kassit on tiukasti kalsareissa, eivätkä näin pääse valahtamaan kumpaankaan punttiin, kuten boksereissa tahtoo käydä niiden vähänkään löystyessä.
t: kuivat kasssit
Osta sellaiset vartalonmyötäiset bokserit, että kassit jäävät "pussiin"ja reisisien yläosaan saakka on tiiviit lyhyet lahkeet. Tämmöisissä kangas ja muotosaumat erottaa kassit omaan pussukkaansa ja irti reisistä. Hikoilevalle iholle on hyvä esim bambukuidusta valmistettu kangas.
Mutta olennaista on, että boksereissa tosiaan täytyy olla kasseille tukeva pussiosa, ne on samalla tavalla tärkeä vaatekappale kuin sopivat ja tukevat rintsikat isompirintaisille naisille. Näin ainakin jos kassit ovat yhtään riippuvat ja/tai nahkaa riittää.
Dödöä ja talkkia nivusiin ja sellaiset ns. pikkuhousumalliset alushousut. Itse käytän dödöä kainaloiden lisäksi myös rintojen alla aina sekä nivusissa kuumalla säällä.
Tee Ap niinkuin minä,leikkaa säkit pois
Hanki vanhanmalliset (keskiaikaiset) miesten housut joissa on kaksi erillistä lahjetta jotka sidotaan yhteen pakaroita nivusia peittävän vaatekappaleen kanssa . Siitä se housut monikko kai tulee, eikä nimi ole housu. Näihin kuuluu erillinen kalukukkaro jota voi näisten ja eräiden miestenkin säväyttämiseksi topata isommaksi.
Senkin vitjapalli! :) Lisäile talkkia päivän mittaan.
Pudota painoa noin 30kg, niin hikoilu helpottaa.
Vierailija kirjoitti:
Pudota painoa noin 30kg, niin hikoilu helpottaa.
Höpöhöpö. Itselläni mittaa 182 senttiä ja painoa 78 kiloa eli normipainossa ollaan ja hikoilen aina kuin sika. Kun teen vähänkään mitään fyysistä, eli polkaisen fillarilla ensimäiset polkaisut niin välittömästi hiki alkaa lentämään kaaressa ja kaikki vaatteet lähes välittömästi likomärkinä. Sen sijaan ylipainoinen kaverini ei juurikaan hikoile, ei ainakaan lähellekään niin paljon kuin minä.
Talkkia?