Lyhyitä suomalaisia nimiä?
Elikkä meillä ois hakusessa koiranpennulle nimi, joku ihan tavallinen suomalainen "ihmisennimi" mielellään, tai sitten joku todella erikoinen, kaikkea saa ehdottaa! Asutaan ulkomailla ja siksi nimenomaan haluaisin itse jonkun suomalaisen nimen. Vielä ei olla päätetty pidetäänkö narttu vai uros eli molempia saa laittaa.
Tällä hetkellä suosikkini on Maisa :)
Kommentit (21)
Aapo, Levi, Halti, Manu, Reko
Assi, Elma, Iines, Heli, Taimi
Leino, Väinö, Samu, Topi, Kati, Lila, Eva, Oila, Lyyli
Jos koira on jotain rotua, niin yleensä se hyvä nimi löytyy siitä pitkästä nimestä lyhennettynä. Jos ei ole sukukirjaa, niin stten pojalle Masi, tytölle Ina.
Vierailija kirjoitti:
Jos koira on jotain rotua, niin yleensä se hyvä nimi löytyy siitä pitkästä nimestä lyhennettynä. Jos ei ole sukukirjaa, niin stten pojalle Masi, tytölle Ina.
On ihan rotukoira mutta maassa missä asumme harvemmin koirilla on ihan paperit :( Iinasta tai Inarista oisin itse tykännyt mut miehen suuhun ei kuulemma sovi yhtään :D
Sami, tai joku muu nimi josta on variaatio melkein joka maassa. Siis nimenomaan suomalaisittain lausuttuna. Kuulostaa ulkomaalaisille jollain tavalla tutulta, mutta silti eksoottiselta nimeltä.
Tersca
Wituke
Bersse
Lessbo
Gusipae
Iiris
Ines
Martta
Hilla
Hilma
Helmi
Halla
Brita
Viljo
Väinö tai Väiski ehkä liian vaikeita?
Joku mikä ois kuitenkin helppo lausua kaikkialla?
Ninni
Salli
Viivi
Iita
Lea
Aune
Enni
Otto
Pekka
Urho
Eino
Ahti
Lassi
Pekoni
Moona tai Mona
Raisa
Lenita
A on aika lyhyt. Myös ö on lyhyehkö.
Tyyne, Hilma, Aune
Martti, Simo, Anssi
Jos otatte uroskoiran, nimi olisi ehdottomasti LEO. Naaraan nimi olisi LEA.
Toinen aika hauska ehdotus on PIETU ja PIETA.
Kai