Hometalo, asioiden eteneminen
Miten pääsisi eteen päin. Meillä homekoirat käyneet ja muutama näyte otettu, mistä tulokset saatu, mikrobikasvustoa oli jokaisessa näytteessä, mutta firma joka näytteet otti hidastelee, että kertoisi edes miten edetä. Pari kuukautta mennyt jo eikä mitään vastauksia saa. Ahdistaa ja itkettää. En tiedä tarvitsenko asianajajan vai onko se rahan haaskausta, jos mitään korvauksia ei ole tiedossa. Talo ostettu 3 v sitten. Onko neuvoja mitä seuraavaksi? Pahoin pelkään, että todennäköisesti korjauskustannukset niin kalliit ettei toinna, jolloin jää velkaa yli 100 00 e ja homeinen talo. Haluaisin kuitenkin löytää vaihtoehtoja.
Kommentit (11)
Kyllä mä etenisin juristin kautta. Kamala tilanne, kovasti voimia.
Jos ei ole varaa korjata/rakentaa uutta niin sen voi myydä tontin hinnalla pois tai luovuttaa kunnalle ilmaiseksi.
Mutta joka tapauksessa asua siinä ei voi. Nyt vain pyrit minimoidaan kärsimys ja toimi nopeasti.
Oikeuteen ei kannata mennä ellei ole täysin selvä juttu lopputuloksesta. Onko edes mitään rikosta tapahtunut.
Pyydä korjausarvio tai kaksi, jolloin tiedät mitä lähdet vaatimaan myyjältä ja millä perusteella. Kannattaa ilmoittaa myyjälle pian. Siihen oli olemassa joku aika, mihin mennessä reklamaatio pitää tehdä. Yritä keskustella asiasta rakentavasti, koska se herättää myös myyjissä voimakkaita tunteita. Yritä välttää käräjiä, se on lottoa. Älä uhkaile lakimiehillä, mutta voit pyytää heiltä neuvoja. Jos lakimies yrittää heti ehdottaa käräjiä, niin vaihda lakimiestä. Jos homevaurio johtuu piilovirheestä, niin myyjä on vastuussa viisi vuotta. Tiesivät he siitä tai eivät. Googleta homepakolaiset. Sieltä löytyy lisää infoa. Toivottavasti asianne selviävät. Se on paskaa, mutta siitä on monet selvinneet.
Facebookissa on paljon ryhmiä josta saa vertaistukea ja neuvoja ihmisiltä jotka saman läpi käyneet. Tsemppiä!
Omakohtaista kokemusta ei ole, mutta olen lukenut kirjan Home sweet home, Pekka Aittakumpu. Siinä on tositarina perheen turhauttavasta hometaloprosessista. Se, etä mikrobeja löytyy ei kerro vielä mitään. Mikrobien määrä ratkaisee.
Yl. Hometalokiistoissa ostaja häviää. Juristit maksavat paljon. Siksi mielestäni juristia ei pidä hankkia ennen kuin mikrobien tulokset on saatu. Kysy niiden tulosten perään milloin arvioivat tulosten valmistuvan. Homekoira ei tietääkseni ole lain mukaan oikeudessa pätevä tapa osoittaa talon homeongelma.
Tulokset on siis saatu ja kasvu runsasta ja erittäin runsasta, mutta näytteet ottanut firma laittoi vain tulokset, eikä tietoa miten edetä, lupasi ottaa yhteyttä, mutta kiireinen, joten ei jouda kommentoida. Kyseessä varmasti piilovirhe, en epäile että myyjät tahallaan möivät huonon. Talo ei vain vastaa kunnoltaan sitä mitä ostimme, eikä hintaa. Reklamaatio pitänee tehdä juristin kautta, että menee oikein. Myyjät olivat myös melko hyökkääviä kannoissaan kun ostimme, joten siitäkin syystä emme uskalla itse lähestyä. Käräjille emme lähde, koska siinä menee äkkiä omaisuus. Hinnan alennusta nyt ainakin toivottaisi, mutta voi sekin olla nihkeää. Haluaisin koko talosta eroon ja varmaan m öisin tontin hinnalla ja maksettaisiin sitten loput ajallaan pois, mutta pankki siihen tuskin suostuu, koska vasta ostettu muutama vuosi sitten ja lainaa iso osa, tämä on ensiasuntomme ja lainasumma oli suuri verrattuna omarahoitukseen. Talo siis vakuutena.
No teidän pitää saada joku korjausrakennusalan ammattilainen, mieluiten useampikin kertomaan miten talo pitäisi korjata ja mitä se maksaa. Kirjallisena nämä ja sitten myyjälle tiedoksi missä mennään.
Asiahan menee niin, että jos te olette otattaneet näytteitä niin myyjälle pitää antaa mahdollisuus otattaa myös näytteet omalla kustannuksella. Jos taas olette jo remontoineet jotain niin jälkikäteen on turhaa lähteä hakemaan "remonttirahaa", että kun tässä ja tässä oli näin ja näin paljon mikrobeja ja ne on nyt korjattu, give us the money! Esimerkiksi jossain alapohjassa voi olla vaikka mitä kissanraadoista lähtien, siellä olevia mikrobeja ei lasketa. Samoin sisäpinnoissa olevia, niillä ei ole merkitystä suuntaan tai toiseen, koska avoinna olevasta ikkunasta voi lentää juuri siihen kohtaan sopivasti tuulen mukana pöpöjä. Näytteet otetaan poraamalla sisäpinnasta rakenteen sisään ja siellä tietylle syvyydelle, sillä on merkitystä oikeudellisessa mielessä. Alakautta otettu näyte voi kontaminoitua? kun se vedetään alapohjan kautta ulos.
Sitten vielä pitää tajuta, että salaisen virheen pitää olla merkittävä ja sen virheen korjaamiseen pitäisi kulua x % ostohinnasta, että siitä tulisi mitään myyjän maksettavaksi. Jos haluatte käyttää lakimiestä reklmaation tekemiseen niin kannataa varmaan kysyä korvaako vakuutus sen tekemisen, lakimies taatusti laskuttaa nelinumeroisen summan yhden paperin kirjoittamisesta, jolla myyjä voi pyyhkiä pyllynsä.
Mistä johtuu? Onko perustukset huonot? Matala sokkeli? Salaojitus? Huono tontti (kertyy vettä, ei valu mihinkään)? Katto vuotaa? Tasakatto ja ei räystäitä? Betonilattia ei ole ehtinyt kuivua ennen pinnoitusta? Pitkä sähkökatko/ollut lämmittämättä/IV-kone rikki pitkään? Jne.
Valesokkeli. Mitään ei ole korjattu vielä, odottelemme vielä niitä tietoja. On muutakin, mutta ne käyttöikänsä päässä ja ne tarkoitus oli rempata. Valesokkeli riskiksi tiedettiin, mutta ei ymmärretty todellista riskiä ja kuntotarkastuksessa ei nähty riskin toteutuneen. Nyt tutkittiin kellaria pääsääntöisesti, niin nämä alapohjaongelmat tuli yllätyksenä. Tiedän kyllä että huonolta näyttää. Jossittelu ei auta, mutta ei olisi ikinä pitänyt ostaa taloa, kun ei osaa itse edes remontoida. Nyt saa 20 vuotta maksaa sitten lainaa talosta missä ei ehkä voi asua ja muuttaa toisten nurkkiin loisimaan. Tärkeintä, että lapset ei ainakaan ole vielä sairastuneet mutta meidän aikuisten tyhmyydestä nyt lapsetkin menettävät kodin ja pysyvyyden pitkäksi aikaa.
Eikö kukaan tiedä miten edetä?