Miten sisustaisit pienen kaksion jos asuisit yksin?
Pienellä tarkoitan 40-45 m2.
Mitä huonekaluja, minimalistisesti vai runsaammin?
Kommentit (10)
Mukavasti ja käyttötarkotuksen mukasesti.
Jos käy paljon vieraita, olkkariin isompi sohva, jos ei niin kivempi ruokapöytä esim.
Valoa läpi päästäviä verhoja, neutraaleja värejä ja ei mitään tummaa huonekaluihin.
Hyvä sänky on kaiken A ja O. Eikä sitten olohuoneeseen sitä ylimitoitettua mustaa divaanikulmasohvaa. Vuodesohva voi olla paikallaan, jos yövieraita käy. Lisäksi mukava nojatuoli lueskeluun, käsitöiden tekoon ja telkkarin katseluun. Ja pieni ruokapöytäkin pitäisi mahduttaa asuntoon. Mutta tärkeintä on olla tunkematta vähiä neliöitä tukkoon asti täyteen kalusteita. Asunto vaikuttaa avarammalle, kun se ei ole liian täynnä rojua.
Jos lisäksi ois rahaa kuin roskaa, niin art deco- tyyliin 20- 30- luvun budoaariksi.
Nahkasohva loikoiluun olohuoneeseen.
Ottaisin tilan huomioon hankkien mm. säilytyskalusteita (sänky, rahi ym.) ja levitettäviä nukkumapaikkoja (sohva, sänky, rahi). Samoin kokoontaittuvat tikkaat, ylimääräiset tuolit/jakkarat voisi olla jossain määrin tarpeen. Asutaan lapsen kanssa kaksiossa, jossa on 51,5 neliötä ja nuo em. asiat ovat olleet todella tarpeen. Kai sullakin käy kavereita tai sukulaisia (yö)kylässä/juhlissa ja silloin vain itselle hankitut kalusteet ja tila ei riitä. Ikealla on paljon oivallisia monikäyttöhuonekaluja, jotka on suunniteltu erityisesti tilantarvetta ajatellen, suosittelen!
Selaisin pinterestiä, ja hakisin sieltä ideoita, mulla on aika selkee visio, millasen sisustuksen haluan.
Riippuu pohjapiirustuksesta. Toisiin mahtuu enemmän tavaroita ilman että näyttää liian ahtaalta ja niihin saa kaiken sohvasta lähtien, toiset taas näyttävät "tunkkaisilta" muutamalla huonekalulla.
Valoisasti, vaalein värein. Mutta niin että voin pienillä muutoksilla vaihtaa tehosteväriä/tunnelmaa. Sänkyyn, sohvaan ja ruokapöytään sijoittaisin eniten rahaa. Hyvä valaistus olisi tärkeä minulle.
Jos olisin aidosti yksin siis.
Lapseni kanssa hän saisi makuuhuoneen ja olohuoneen pyrkisin saamaan toimivaksi vaikka haluankin oikean sängyn (120+cm leveän).
En oikein ymmärrä mitä se vaikuttaa, että onko yksin vai kaksin siinä? Jos nyt kysytään vaan omaa mielipidettä.
Iso hyvä (pari)sänky makkariin ja joku lipasto/yöpöytä, tuoli tms. jos mahtuu.
Olkkariin löhösohva, mihin tarvittaessa mahtuu vieras nukkumaan ja/tai jonka saa auki (ei tarvi irtopatjojen kanssa pelata kun tulee vieraita). 1 nojatuoli ja pöytä/pieniä pöytiä. Lipasto/vitriini.
Kunnon ruokapöytä, missä voi tarvittaessa tehdä myös töitä. Itse ostin kolmion koska halusin ison ruokapöydän, vaikka nyt yksin asunkin. Uhrasin sille yhden huoneen.
Just niinkuin haluaisin ja olen sisustanutkin. Mulla just ton kokonen kaksio.