Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Maailma hukkuu jätteisiin!

Vierailija
06.05.2018 |

Nykymaailma on kertakäyttömaailma. Mm. Kiinasta syydetään myyntiin tavaraa, joka kestää vain hetken ja taas uutta ostamaan.
Vaatteet, lelut, kodinkoneet ja elektroniikka hetken hupia.
Elektroniikkakin vanhenee silmissä.
Onhan onneksi kierrätys, mutta eihän sekään kaikkea voi käyttää.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niimpä, en haluaisi..enkä onneksi näekään, millainen pas.kakasa maailma on sadan vuoden päästä. Kaikki muukin muuttuu vaan hullummaksi. :(

Vierailija
2/4 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sikäli hämmästyttävää, että käytän yhä 10v vanhaa tallentavaa digiboksia. Antenniverkostahan ne taas haluaa tuota elektroniikkajätettä kun laitteet on uusittava taas parin vuiden sisään (dvb-t2) mutta kaapelissa onneksi toimii vielä vanhakin tavara.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei täällä saa aiheesta keskustelua aikaiseksi, ei näitä kiinnosta. Puolet on Wish- ym. kiinakrääsätilailijoita, loput sulkee silmänsä ''kun ei yksi ihminen voi mihinkään vaikuttaa'', ehkä prosentti on valmis tekemään jotain muutoksen ja paremman tulevaisuuden eteen.

Vierailija
4/4 |
06.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätteiden määrää voit sinäkin vähentää, tosin halpaa se ei taida olla.

Älä osta esim. paristoja joita ei voi lataamalla käyttää uudelleen. Älä myöskään osta esim. taskulamppuja jotka käyttävät 3x AAA paristoja, koska joidenkin näiden taskulamppujen pidikkeet joihin menee 3X AAA paristoja vievät tismalleen yhtä paljon tilaa lampun kotelosta kuin taskulamput jotka käyttävät 1x 18650 akkuparistoja(usein tehokkaampi, pitkään kestävämpi, nopeampi ottaa käyttöön kuin 3x AAA paristoja yhteensä). 18650 akkuparisto tyyppiä käyttävät taskulamput, otsalamput tarjoavat yleensä eniten valotehoa, käyttöaikaa pienemmässä koossa kuin useimmat muut taskulamput, otsalamput.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kuusi