Olen kyllästynyt olemaan tylsä hiiri
Tylsä tukka, tylsä ihminen, stressaaja, väsynyt, aina kunnollinen, rupsahtanut, harmaa väsynyt hiiri. Olen niin tapoihini piintynyt, että en kykene edes kampaajalla hiustyyliä vaihtamaan.
Kommentit (24)
Haluaisin olla energinen ja innostunut. Kokeilla jotain uutta harrastusta. Opiskella jotain. Jaksaa meikata nätisti. Tai tehdä edes tälle tukkatyylille jotain.
43v täällä. Ei ongelmaa! Tee sähäkkä tukka, anna vapaat kädet parturille (mulla erikoisväri raitoja). Aloita jännä harrastus, parkour tai sukellus. Käy tyylikonsultilla. Ulkoile ja syö hyvin. Kun olet intoa täynnä niin rupsahtaminen ei edes tunnu tai näy.
Olen käytettävissä toimintapainotteisena katalyyttinä transformaatioon vähemmän tylsäksi hiireksi.
M
Joo, mut erikoisväriraidat tekee harmaasta hiirulaisesta mauttoman räikeän hiirulaisen.
Sen juustoleivän voi antaa pyörähtää hetken mikrossa, sulanut juusto maistuu paremmalta kuin kiinteät siivut
Uutta harrastusta voi olla vähän haasteellista aloittaa näin keskellä kevättä, kun lukukauden loppuvat ihan juuri. Mutta syksyä varten rupeat tekemään selvitystä siitä, mitä haluat.
Ensinnäkin voisit lakata sanomasta noin ikäviä asioita itsestäsi. Varmaan joku liikunta toisi puhtia ja uudet vaatteet ja meikit. Jos päättäisit alkaa tehdä joka päivä asioita vähän eri tavalla kuin ennen.
Öööö jos olet 40v, niin eikös sulla ole jo mies, lapsia, mökki yms??
Nyt on hyvä aika haaveilla ja jahkata, mitä haluaa harrastaa. Ilmoittaudu sitten ajoissa syksyksi, niin harrastus alkaa jo ensi elokuussa - ehkä? Aloita ainakin yksi liikuntaharrastus ja vielä joku muu.
Kesälläkin on kaikenlaista, mitä voi tehdä. Lähde liikkeelle, niin virkistyt ja se näkyy päälle. Mene katsomaan, mitä tapahtuu. Puistojumppaan tai -joogaan, esimerkiksi, jos se ei ole vanha tuttu juttu jo?
Tee pyörälenkkejä uusiin paikkoihin, ui luonnossa. Aloita vaikka heti, ei tarvi odottaa että on juhannus! Tee retkiä, liity johonkin yhdistykseen, mene piknikille, festareille.
Aina kunnollinen? Ota päiväkännit. Mielellään baarissa, tapaa ihmisiä. Valvo aamuun asti, nuku päivä ja syö epäterveellisesti. Pukeudu oudosti/ paljastavasti / provosoivasti. Vähän aikaa :)
Joku räväkkä tukka ei muuta mitään, päinvastoin.
Taidat kaivata energisyyttä ja intohimoa, leikillisyyttä elämääsi?
Mieti mitä kaipaat elämääsi? Mistä saat iloa? Mitkä asiat lisäävät onnellisuuttasi?
Liiku luonnossa, nauti keväästä ja ala harrastaa liikuntaa. Tee asioita joista saat iloa. Elä, älä vain haaveile.
Jos kaipaat ulkonäön kohennusta ala treenata ja pistä ruokavalio kuntoon. Mieti millainen tyyli sinulle sopii ja pukeudu siten että korostat parhaita puoliasi. Mene hyvälle kampaajalle ja kysy kampaajan mielipidettä millainen väri ja leikkaus hänen mielestään juuri sinulle sopisi. Käy kosmetologilla.
Mitä tärkeintä on, että etsiydyt niiden asioiden pariin jotka tuottavat sinulle iloa ja innostavat.
Mitä jännää sinä sitten haluaisit tehdä?